W kwietniu dzieci z grupy Myszek wraz z rodzicami wzięły udział w wewnątrzgrupowym konkursie rodzinnym na najpiękniejszą ozdobę wielkanocną. Zwycięzcom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!
22 kwiietnia dzieci z grupy Myszek obchodziły Światowy Dzień Ziemi. W kilkuosobowych zespołach wykonały pracę plastyczną, a następnie uroczyście składali przyrzeczenia "Przyjaciela Przyrody". Z tej okazji otrzymały specjalne medale.
Środa, 8 czerwca w grupie ,,Kotków” była inna niż zwykle. Dzieci z niecierpliwością na nią czekały, albowiem w tym dniu, w naszej grupie zorganizowane było wesołe zakończenie roku przedszkolnego: były ulubione zabawy, tańce, konkursy, a na zakończenie dzieci zostały zaproszone na poczęstunek, przygotowany przez Rodziców. Wszyscy świetnie się bawili.
Dziś Misie wzięły udział w warsztatach kulinarnych. Dzieci miały okazję przygotować wyjątkowe, słodki i zdrowe babeczki :) Każdy wykazał się kreatywnością w ozdabianiu i pomysłowością w łączeniu smaków owoców w słodkim deserze.
Czwartek, 2 czerwca to kolejny dzień (po festynie i Dniu Dziecka) przynoszący ciekawe propozycje zabaw dla dzieci. Tym razem , z okazji Dnia Sportu pan, prowadzący gimnastykę korekcyjną przygotował ciekawe zajęcia dla dzieci. Grupy, podzielone na dwa zespoły miały za zadanie pokonać tor przeszkód a także pod czujnym okiem instruktora wykonać różne zadania i ćwiczenia gimnastyczne.
Dzieci w czasie wolnym rozwijają swoje zainteresowania. Tym razem oglądały na ilustracji różne przedmioty i zastanawiały się , które z nich będą pływać, a które nie. Potem postanowiły sprawdzić to w praktyce. Podczas zabawy dzieci bacznie obserwowały, jak zachowują się poszczególne przedmioty, i samodzielnie wyciągały wnioski.
Tym razem dzieci z grupy ,,Kotków” wykonały eksperyment z ,,wędrującą wodą”. To niezwykle widowiskowy eksperyment, który wymaga od dzieci nieco cierpliwości. Najpierw dzieci przygotowały trzy słoiczki, do których wlały wodę i barwniki (farby):żółty, niebieski i czerwony. Następnie pomiędzy słoiczkami z farbą dzieci ustawiły puste słoiki i połączyły wszystkie słoiczki poprzez włożenie do nich zrolowanej bibułki. Efekt możemy zobaczyć na zdjęciach.
Podczas zajęć, dzieci z grupy Kotków założyły hodowlę cebulki i wiosennych kwiatów. Dowiedziały się również, jak pielęgnować posadzone i posiane rośliny, aby dobrze rosły. Będziemy z niecierpliwością czekać na efekty naszych działań.
Nasz ogród jest miejscem pełnym zieleni; jest dużo drzew, krzewów i roślin, które sprawiają , że dzieci mogą w przyjaznym otoczeniu bawić się i wypoczywać. Dzieci z grupy ,,Kotków” prowadzą obserwację drzew i roślin w różnych porach roku (szczególnie lubią brzozy), a także starają się zapamiętać nazwy wybranych drzew, krzewów i roślin.
Zabawy w kodowanie w prosty i przyjazny dziecku sposób wprowadzają dzieci w świat, który rozwija logiczne myślenie i uczy dedukcji. Dzieci stopniowo oswajają się z nowymi pojęciami, kształcą umiejętność planowania i współpracy w zespole. Podczas dzisiejszej zabawy dzieci planowały trasy, którymi można było dojść do wybranych klocków- figur.
Dzieci z grupy Rybek zaprezentowały przedstawienie pt. "Kapryśna Stokrotka". Zapraszamy do obejrzenia zdjęć - przeżyjmy to jeszcze raz!
W tym dniu Motylki zdobyły trzeci już Kopiec w ramach projektu "Pszedszkolaki Szlakiem Kopców Krakowskich". Zwiedzały też Muzeum Tadeusza Kościuszki.
Dzieci z grupy KOTKÓW z wielkim przejęciem i zaangażowaniem prezentowały swoje umiejetnosci recytatorkie i wokalno-taneczne w czasie występu z okazji Dnia Mamy i Taty. Spotkanie z Rodziacami dostarczyło nam wiele radości i niepowtarzalnych wzruszeń.
Przedszkolaki z grupy Kotków uczestniczyły w wycieczce do Wioski Indiańskiej w malownczej Dolinie Rezerwatu Potoku Rudno. Na łonie natury zapoznały się ze zwyczajami i obrzędami indiańskimi. Pod przewodnictwem Wodza Indian skorzystały z wielu atrakcji, m. in. przejście szlakiem zdobywców dzikiego zachodu, rzut obręczami na bizonie rogi, strzelanie z łuku do tatanki, oglądanie oryginalnych tipi, zdobywając kolejne sprawności. Dzieci wróciły zadowolone i pełne wrażeń.
Dnia 17 maja Motylki wybrały się na wycieczkę do Zagrody Edukacyjnej "Red Raj". Dzieci miały szansę wypróbowania swoich sił na różnorodnych placach zabaw, karmiły zwierzęta, pokonywały strach na torze przeszkód i bardzo wysokiej zjeżdżalni. Zwieńczeniem pobytu były pyszne kiełbaski z grilla. Zabawa była świetna!
Tego dnia grypa Rybki wybrała się na wycieczkę do relaksowiska Red Raj w Młoszowej. Dzieci mogły korzystać z różnego rodzaj zamków dmuchanych, torów przeszkód gdzie ćwiczyły swoją koorydancję ruchową oraz sprawność fizyczną, a przedewszytskim dobrze się bawiły. W czasie dowolnej aktywności dzieci mogły korzystać z tyrolki, boiska sportowego, siłowni pod chmurką, trampolin, labiryntu sprawnościowego, kręgli, a także miały okazję wydoić sztuczną krowę oraz kozę. W czasie przerwy przedszkolaki posiliły się przyrządzaoną przez gospodarza kiełbaską z grila. Najwiekszą atrakcją dla dzieci okazały się mieszkające tam zwierzęta, które mogły karmić. Wsród nich znalazły się alpaki, strusie, pawie, łabędzie czarne, króliki, kozy i wiele innych.
Motylki zdobyły kolejny Kopiec w ramach projektu "Przedszkolaki Szlakiem Kopców Krakowskich". Tym razem był to Kopiec Wandy. Ładna pogoda i dobry humor dzieci sprawiły, że wycieczka była piękna i ciekawa :)
W tym tygodniu Motylki poznawały właściwości wody, wykonywały doświadczenia z wodą oraz dowiedziały się jak wygląda cykl krążenia wody w przyrodzie. Na koniec wykonały pracę plastyczną pt. "Słońce", ucząc się współpracy i wspólnego zaangażowania :)
W dniu 4 maja gr. Jeżyków wraz z gr. Motylków i w ramach projektu edukacyjnego "Przedszkolaki Szlakiem Kopców Krakowskich", zdobyła pierwszy kopiec - Kopiec Kraka. Wyprawie towarzyszyła piękna pogoda a dzieciom dopisywały dobre humory. Juz niemożemy doczekać sie nastepnej wycieczki :).
W tym dniu "Motylki" zwiedziły pierwszy Kopiec w ramach projektu "Przedszkolaki Szlakiem Kopców Krakowskich" - Kopiec Kraka. Pogoda dopisała naszym przedszkolakom - oby tak dalej :)
Dzieci z grupy Rybek uczestniczyły w spotkaniu ze strażnkikiem miejskim. Spotkanie dotyczyło zasad bezpieczeństwa w ruchu ulicznym.
W kwietniu Misie wraz z rodzicami wzięły udział w wewnątrzgrupowym konkursie rodzinnym "Smok wawelski". W konkursie wzięło udział 13 prac. Wszystkie piekne i kreatywne. Zwycięzcom gratulujemy!
Starszaki w tym dniu odwiedziły położoną nieopodal krakowa Jaskinię Wierchowską. Po zaznajomieniu sie z obowiązującymi zasadami zachowania w jaskini i panującymi tam warunkami przedszkolaki rozpoczeły zwiedzanie. Pośród ciemnych i wąskich korytarzy na początku trasy dowiedzieliśmy się jak powstała jaskinia oraz jak długo trwał ten proces. Następnie Pani przewodnik opowiedziała legendę, która głosi że ten komu kropla spadnie na głowę – tego czeka niezwykła mądrość. Komu na plecy – tego czeka ciężka praca, a na otwartą dłoń - bogactwo. Kolejno odwiedziliśmy Salę balową Tgdzie znajduje sie ekspozycja znalezionych w jaskini szczątków prehistorycznych stworzeń niegdyś zamieszkujących te tereny – hien, niedźwiedzi jaskiniowych, mamutów czy amonitów. Po pokonaniu krętych schodów znaleźliśmy się w Sali Człowieka Pierwotnego, naszego pra-przodka z epoki kamienia łupanego. Jednak największą atrakcją okazały się licznie hibernujace na suficie komory nietoperze - podkowce małe.
Od wielu lat aktywnie uczestniczy w kampanii Cała Polska czyta dzieciom. Promujemy czytelnictwo nie tylko wśród naszych wychowanków, ale również ich rodziców. Staramy się także rozbudzić motywację czytania i rozwijania umiejętności odbioru dzieł literackich wśród najmłodszych krakowian. W kwietniu zorganizowaliśmy konkurs plastyczny dla dzieci z krakowskich przedszkoli, który polegał na zapoznaniu się z wybraną legendą i zilustrowaniu jej przy użyciu dowolnej techniki plastycznej. W konkursie „Legendy krakowskie” wzięło udział 56 prac. Z przyjemnością oglądaliśmy kreatywne pomysły młodych uczestników przelane na papier. Po długich naradach, jury konkursowe wybrało po trzy zwycięskie prace w dwóch kategoriach wiekowych (3-4 latki i 5-6 latki). Mamy nadzieję, że dzieci dalej będą rozwijać plastyczną twórczość. Takiej kreatywności możemy im tylko pozazdrościć!
Mała motoryka ma ogromny wpływ na dalszą naukę malowania, pisania i innych czynności, do których potrzebujemy sprawnych rąk, a przede wszystkim dłoni. Wszystkie umiejętności motoryczne uzyskuje się poprzez codzienne ćwiczenia i zabawy np w przesypywanie i przekładanie.
Dziś grupa Msi gościła Strażnika Miejskiego p. Żanetę, która opowiedziała, na czym polega jej praca. Zaprezentowała umundurowanie oraz wyposażenie, którego używa podczas służby. Podczas spotkania dzieci dowiedziały się, jak należy zachować się w różnych sytuacjach, między innymi na ulicy. Pani strażnik udzieliła dzieciom wskazówek, co mogą zrobić, aby zwiększyć swoje bezpieczeństwo.
Współpracujemy w małych zespołach. Układamy budowle z kolorowych kubków wg instrukcji słownej.
Przedszkolaki z grupy KOTKÓW wcielały się w role pracownikw służby zdrowia i pacjentów, co sprawiało im wiele radości. Ich zaanażowanie i troska może zainspiruje do wykonywania zawodu lekarza w przyszłości....
Dzieci wykonują kartkę świąteczną "Wielkanocny kurczak" używając techniki dekoracyjnej z czystych i suchych skorupek z jaj oraz ze skręconych kulek z bibuły.
Grupa KOTKÓW gościła pracownika Straży Miejskiej. Przedszkolaki utrwalały zasady bezpiecznego poruszania sie po drodze przy pomocy "autochodzików".
Bal karnawałowy dla przedszkolaków to dzień niezwykły, często wyczekiwany przez wiele tygodni. Jest atrakcją bardzo lubianą przez dzieci, dostarczającą im wielu przeżyć i radości. Na tą wyjątkową okazję zaproszony został do prowadzenia balu wodzirej, który zachęcał dzieci do tańca z przygotowaną muzyką, która była skoczna i rytmiczna. Na sali podczas pląsów robiło się kolorowo, wszyscy bawili się wesoło, uśmiech nie znikał z twarzy mimo chwilowego zmęczenia. Największy zachwyt wywarł na dzieciach pokaz baniek mydlanych.
Dzień Kobiet to wyjątkowy dzień, ważny dla wszystkich kobiet, zarówno tych dużych, jak i małych. W tym szczególnym dniu chłopcy z naszej grupy złożyli wszystkim Dziewczynkom życzenia, zaśpiewali uroczyste „100 lat”, i wręczyli piękne tulipanki. Chłopcy ze szczególnym zaangażowaniem starali się, aby ten dzień uczynić wyjątkowo miłym dla swoich koleżanek i Pań.
W ramach tygodniowej "Podróży do krainy uczuć i emocji" dzieci z grupy MYSZEK samodzielnie wykonały sensoryczną zabawkę - gniotka, który jest świetnym sposobem na radzenie sobie ze złością. Dzieci wsypywały mąkę ziemniaczaną do balonów przez lejek. Następnie rysowały buźki i ozdobiły baloniki kolorowymi wstążkami według swojego pomysłu. To było niezapomniane doświadczenie, które z pewnością dzieci będą miały w pamięci na długo.
Podczas rozmów o sytuacji w Ukrainie, Motylki wykonały zadanie w ramach kodowania, wykorzystując ekran interaktywny.
Przyszła wiosna i wszystko powoli budzi się do życia. Motylki postanowiły zasadzić różnorodne zioła i będą obserwować ich wzrost. A najodważniejsze dzieci pewnie kiedyś ich spróbują :)
Przedszkolaki zapoznają się z etapami wzrostu roślin i czynnikami potrzebnymi do ich rozwoju. Dzieci z dyżym zaangażowaniem uczestniczą w samodzielnym wysiewaniu nasion.
Dzieci z grupy KOTKÓW bawią się wykorzystując metodę edukacji przez ruch wg D. Dziamskiej. Przedszkolaki współpracują w małych grupach, tworząc pracę "Wiosenny deszczyk". Kreślą rytmiczne kreski w rytm utworu Fantasia Mobile.
Dzieci z grupy Rybek poznały budowę kwiatu oddzielając jego części, poznały też pierwsze wiosenne kwiaty i czytały ich nazwy.
Dzieci z grupy Rybki wzięły udział w dwóch konkursach grupowych "Najpiękniejsze zabytki Krakowa" oraz „Wiersze polskich poetów pięknie malowane". Dziękujemy za zaangażowanie w piękne prace. Wszystkim dzieciom serdecznie gratulujemy, a w szczegołności zwycięzcom, których wyłoniła komisja konkursowa.
W oczekiwaniu na przyjście wiosny rozpoczynają się prace "ogrodnicze". W sali Misi powstał zieloneu kącik przyrody. Mali ogrodnicy dowiedzieli się, czego potrzebują rośliny, aby rosnąć, jakie są etapy sadzenia, siania roślin – w teorii i w praktyce. Podjęte działania mają na celu poznanie otaczającego świata, kształtowanie odpowiednich umiejętności i rozbudzanie ciekawości przyrodniczej u przedszkolaków.
Motylki wykonywały ćwiczenia i zadania matematyczne w parach, rozwijając umiejętność współpracy :)
Po pełnym zajęć i zabaw przedpołudniu dobrą formą odpoczynku są zabawy relaksacyjne i wyciszające.
Dzieci z grupy Rybek będą prowadziły obserwacje hodowli, które dzisiaj założyły. Wsadziliśmy fasolkę, cebulkę, aksamitki, rukolę, bazylię, rzodkiewkę, koper. eraz czekamy na wzrost roślinek i małe plony.
W ostatnim czasie Motylki przeniosły się w epokę prehistoryczną. Poznawały rodzaje, gatunki i sposób życia dinozaurów oraz wspólnie stworzyły szkielet jednego z nich.
Dzieci z grupy Rybek dbają o ptaki i chętnie sypią im ziarenka do karmnika.
Dzieci z grupy Rybek dokonują klasyfikacji figur geometrycznych z wykorzystaniem elemntów kodowania.
Realizując Międzynarodowy Projekt Edukacyjny „Piękna Nasza Polska Cała” na jedno południe sala przedszkolna grupy Misi zamieniła się w kino z widownią, kasami biletowymi i popcornem. Jedno z zadań projektu zakłada projekcje dawnych dobranocek, które w dzieciństwie oglądali rodzice, a nawet dziadkowie naszych przedszkolaków. Dziś poznaliśmy przugody "Bolka i Lolka".
Dzieci z grupy Rybki podczas zabaw swobodnych chętnie tworzą budowle z klocków czy kodują używając kolorowych kubków co ułatwia kontakt między nimi i sprzyja integracji. Dużo radości sprawia im również zabawa piaskiem kinetycznym oraz plasteliną. Podczas tych aktywności dzieci rozwijają zdolności manualne, wyobraźnię oraz kreatywność. Formowanie budowli oraz tworzenie figur z piasku czy plasteliny ma również właściwości relaksacyjne. Dziecko wzmacnia także koordynację wzrokowo-ruchową oraz umiejętność skupienia się. Przedszkolaki chętnie bawią się również w kuchni, uczą się nakrywać do stołu, tworzą własne menu odgrywając scenki "W restauracji" i doskonalą stosowanie zwrotów grzecznościowych.
Dzieci przy okazji poznania zawodu barmana kształtują umiejętność szacunkowego porównywania płynów - "kolorowych soków". Bawią się świetnie: mierzą, szacują, przelewają i oceniają poprawność przygotowanej ilości płynu.
Przedszkolaki poznają zawód piekarza, łączą składniki potrzebne do wypieku pieczywa i samodzielnie wyrabiają ciasto, obserwują jego wzrost ....Potem gotowe chlebki do wypieku Pani Beatka zanosi do przedszkolnej kuchni ... Dzieci zabierają chlebek do domu.
Bawimy się tworząc śnieg z pasty do zębów i mąki.
Przedszkolaki z radością wcielały się w wybrane przez siebie postacie. Z wielkim zaangażowaniem uczestniczyły w tańcach i zabawie przy skocznej muzyce.
Dzieci z grupy Rybek poznały znaki matematyczna > < = za pomocą których porównują cyfry. Dzieci coraz lepiej liczą, będziemy jeszcze wielokrotnie porównywać cyfry, ale zachęcamy Rodziców do zabaw matematycznych z dziećmi. Mogą to być działania na dodawanie, odejmowanie i porównywanie cyfr.
W tym dniu Motylki uczestniczyły we wspaniałej zabawie karnawałowej. Każdy wcielił się w wybraną postać, prezentując ją pięknym, kolorowym strojem. Nie brakołamo tańca, śmiechu i zabawy :)
Bal karnawałowy dla przedszkolaków to niezwykły dzień, często długo wyczekiwany.
Od samego rana trwały przygotowania. W sali przedszkolnej można było spotkać wróżki, księżniczki, motylki, piratów, strażaków, policjantów, Batmana – nie sposób zliczyć i wymienić tych wszystkich postaci.
Wystrój sali wprowadzał dzieci w radosny nastrój oraz zachęcał wszystkich do wesołej zabawy. Przedszkolaki świetnie bawiły się w rytm muzyki porywającej do tańca oraz brały udział w przygotowanych przez wodzireja zabawach.
Wszystkie atrakcje dostarczyły dzieciom wiele pozytywnych przeżyć i radości.
Wiele dzieci ma lęk przed wizytą u lekarza. Można temu zaradzić, choćby poprzez zorganizowanie zajęć i zabaw tematycznych „U lekarza” lub „W aptece”. W tym tygodniu zgodnie z tematem kompleksowym tygodnia Mise zapoznały się z zawodem lekarza i farmaceuty. Dzieci dowiedziały się, co jest ważne w opiece lekarskiej i jakie obowiązki do lekarza należą. Zapoznały się także z pracą farmaceuty i asortymentem apteki
Podczas ostatnio minionych zajęć dzieci poszerzały swoją wiedzę o dinozaurach, ich wyglądzie i sposobie zachowania. Pracowały grupowo tworząc plakat obrazujący życie prehistoryczne. Przedszkolaki stworzyły także wspólnie masę porcelanowa, z której powstały skamieliny.
Sól jest wspaniałym materiałem do doświadczeń. Dziś wykorzystaliśmy ją do wykonania doświadczenia z krystalizacją soli oraz obserwowaliśmy proces topnienia wspomagany solą . Oberwowaliśmy czy sól wpływa na ten proces tak jak cukier i piasek.
W tym tygodniu rozmawiamy o zimowych zabawach. Misie poznały formy i zasady beziecznej zimowej zabawy. Słuchały zimowych opowiadań, rozwiązywały zagadki, układały historyjki obrazkowe. Wszystko to czego uczyliśmy się w przedszkolu mogliśmy wykorzystać podczas zabaw na ogrodzie przedszkolnym :)
Dzieci z grupy Rybek przygotowały roztwór soli o wysokim stężęniu i obserwowały proces krystalizacji tego roztworu. Dzieci chętnie obserwowały zachodzące zmiany podczas krystalizacji.
Dzieci z grupy Rybek pracowały z wykorzystaniem elementów metody Edukacja Przez Ruch. Doskonaliły koordynację wzrokowo-ruchową, percepcję wzrokową i słuchową, umiejętnośc współpracy, sprawności manualne, rozumienie instrukcji słownej oraz pokazu. Wykonały pracę "Kraina Polarna". Dzieci spisały się na medal.
Dziadkowie to wielki skarb dla wnuków, oni czynią ich dzieciństwo bardziej pełnym, udanym i szczęśliwym. Dlatego, w podzięce za ich wielkie serce, dzieci z grupy Misie przygotowały dla Nich przedstawienie słowno-muczne pt" Renifery i Śnieżynki"