Grupa II
Tu prezentujemy treści dotyczące pracy grupy II "Biedronek"
Galerie
W tym dniu uczestniczyliśmy w Światowych Obchodach Dnia Kolorowej Skarpetki. Zakładając w tym dniu skarpetki nie do pary dzieci okazały swoją otwartość wobec odmienności, poczucie wrażliwości i tolerancji wobec wszystkich osób z różnymi niepełnosprawnościami .Dzieci wykonywały różne zadania związane z tematem.
Czekając na nadejście wiosny dzieci podejmowały próby jej "przywołania" poprzez zabawy muzyczne , słuchowe , taneczne . Była również orkiestra "butelkowa" muzyka plastikowych butelek z magicznym kryształkiem, oraz tańce z kolorowymi chusteczkami .
Tego dnia zakładaliśmy zielony ogródek w naszej sali. Poznaliśmy cebule warzyw i kwiatów , poznanie walorów smakowych i zdrowotnych cebuli jadalnej . Wysadzaliśmy do doniczek cebulki jadalne ?-doskonalenie umiejętności liczenia na konkretach; stosowanie określenia ?tyle samo?. Zakładamy hodowlę roślin zboża ? praktyczne działania dzieci ? zapoznanie ze sposobami hodowli roślin, ich potrzebami i wymaganiami; kształtowanie nawyku dbania o rośliny. Zapoznaliśmy się z czynnikami niezbędnymi do wzrostu i rozwoju rośliny. Kształtowanie nawyku dbania o rośliny. Systematyczna pielęgnacja i obserwacja .Po kilku dniach mogliśmy zobaczyć jak pięknie wyrosły cebulki i zboże.
Słuchanie opowiadanie ? Gramy w zielone?. Dzieci wyszukiwały na ilustracji elementów z opowiadania ? doskonaliły spostrzegawczość wzrokową , stosowały określenia dotyczące położenia przedmiotów. Wyszukiwały obrazków z przedmiotami w kolorze zielonym . Zabawa badawcza - eksperymentowanie ?Tworzymy zielony kolor? z wykorzystaniem farb plakatowych . Z jakich kolorów można stworzyć kolor zielony , jaki wpływ na kolory ma biała farba?
Podczas spotkania ze Strażą Miejską dzieci utrwaliły znajomość podstawowych znaków drogowych, oraz zasady zachowania bezpieczeństwa w ruchu drogowym.
Dzieci uczestniczyły w zabawach słuchowych .Rozpoznawały i nazywały różne odtwarzane z płyty odgłosy ?Co słychać w domu?? . Określały które odgłosy są przyjemne i miłe dla naszych uszu a które dźwięki są szkodliwe dla zdrowia. Szukaliśmy odpowiedzi na pytanie co to jest ? hałas ? Gdzie go można usłyszeć ? Dlaczego jest niebezpieczny? Tworzyliśmy muzykę wyciszająca ? Butelkowa orkiestra? (butelki plastikowe wypełnione wodą).
Rozwiązujemy zagadki ? rozpoznajemy przybory do higieny. Klasyfikujemy przedmioty. Przeliczamy w dostępnym zakresie. Obserwujemy i samodzielnie wykonujemy eksperyment ? co potrafi mydło? z wykorzystaniem naturalnych pomocy (mydło, woda ).
Układamy obrazkową kolejność czynności mycia rąk .Układamy i kontynuujemy matematyczne rytmy- wzorki na ręczniku. Odtwarzamy muzyczne rytmy na wybranych instrumentach . Rozumiemy konieczność częstego mycia rąk .
Biedronki wykonywały ćwiczenia gimnastyczne z wykorzystaniem piłeczek, obręczy ,oraz pokonywały tor z przeszkodami. Wykazały się zwinnością, doskonaliły koordynację ruchową , z uwagą słuchały poleceń nauczyciela. Doskonaliły umiejętności odporności emocjonalnej i cierpliwości. A najważniejsze że doskonale się bawiły.
Podczas zajęć dzieci rozpoznawały i wyszukiwały potrzebne figury geometryczne , nazywały kolory , porównywały wielkość , zwracały uwagę na różnice w wyglądzie wybranych figur. Układały z wybranych figur budę dla pieska wg podanego wzoru , wykazywały się spostrzegawczością wzrokową. Doskonaliły umiejętności dotyczące określania położenia przedmiotów ,oraz umiejętności posługiwania się klejem .
Samodzielne badania właściwości śniegu dostarczyły wielu wrażeń.Czy konstrukcje ze śniegu są trwałe ? Dlaczego śnieg topnieje w zależności od temperatury otoczenia ?
Zabawa badawcza ?Woda ,olej i lód? z wykorzystaniem kostek lodu. Dostarczyła dzieciom niezwykłych wrażeń z obserwacji zachowania się kostek lodu w zależności od wykorzystanej cieczy : zimna woda , olej. Dzieci obserwowały zachowanie się kolorowych kostek lodu , samodzielnie też prowadziły działania . Dzieliły się spostrzeżeniami z samodzielnych doświadczeń . Miały również możliwość prowadzenia samodzielnych doświadczeń sensorycznych z kostkami lodu.
Zabawa matematyczna z wierszem ?Sopelki? ? rozwijanie umiejętności określania długości przedmiotów, stosownie określeń :długi ? krótki. Określanie miejsc znajdowania się sopelków ? stosowanie określeń dotyczących położenia przedmiotów : na , pod , obok.
18 grudnia w naszej grupie odbyły się warsztaty świąteczne z rodzicami, podczas których nastąpiło rozstrzygnięcie rodzinnego konkursu grupowego -Świąteczny Aniołek. Gratulujemy wszystkim dzieciom, które wspólnie z rodzicami przygotowały piękne prace na konkurs!
Dzisiaj Biedroneczki zapoznały się z kolejnym zwyczajem świąt Bożego Narodzenia oraz kształtowały motorykę małą podczas ozdabiania pierniczków. Bardzo dziękujemy mamie Basi za przygotowanie słodkości na ten dzień!
Rozbudzenie zainteresowań czytelniczych wśród dzieci . Rozumienie potrzeby okazywania szacunku wobec innych. Wskazywanie wartościowych społecznie zachowań (życzliwość , pomoc, kultura zachowania.) Dostrzeganie wartości : dobro, odwagi, przyjaźni ,pomocy tego dzieci uczyły się na podstawie znanych i lubianych bajek i opowiadań . Wykonały wspólną pracę plastyczną ?Książka to źródło wartości i uczuć" ( radość, smutek ,złość, wrażliwość) stemplowały dłonią i farbą w dobranych kolorach .Bo książka to również źródło rożnych emocji.
Dzieci z grupy I i II wzięły udział we wspólnym międzygrupowym konkursie "Jaka to bajka? promującym czytelnictwo. Wykazały się wspaniałą znajomością bajek i opowiadań .Rozwiązywały zagadki słowne, obrazkowe dotyczących bajkowych postaci; składały obrazków z części; wzięły udział w zabawach klasyfikacyjnych - dopasowywanie postaci bajkowych do ich atrybutów; klasyfikowały wg cech ilościowych. Zabawo towarzyszyły wspólne tańce i zabawy ruchowe . Było wesoło i radośnie.
Podczas warsztatów dzieci poznały właściwości gliny,oraz nową technikę plastyczną z jej wykorzystaniem . Lepiły z gliny figurki i ozdoby ? prace płaskie i przestrzenne. Doskonaliły sprawność małej motoryki. Eksperymentowały z dostosowaniem nacisku na glinę do spodziewanego rezultatu. Odkrywały radości tworzenia .
Dzisiaj u Biedroneczek był szczególny dzień - Dzień Pluszowego Misia. Były tańce, zabawy z chustą i z balonami. Ale najwięcej radości sprawiły dzieciom odwiedziny Misia. Biedroneczki zaśpiewały mu sto lat, złożyły życzenia, a na koniec wspólnie z Misiem zjadły urodzinowy tort.
Podczas zajęć tematycznych - Mamy różne domy - Biedroneczki nazywały pomieszczenia znajdujące się domach, klasyfikowały przedmioty ze względu na ich przeznaczenie oraz wzbogaciły słownik o nazwy przedmiotów codziennego użytku. Ponadto stymulowały zmysł dotyku, wzroku, słuchu oraz węchu podczas tworzenia wspólnej pracy plastycznej.
Podczas zajęć matematycznych dzieci liczyły kropelki deszczu, układały deszczowe krople wg podanego rytmu, porównywały ich wielkość stosując określenia duży, mały. Doskonaliły umiejętności dotyczące położenia przedmiotów : na, pod, obok.
Podczas zajęć dzieci poznały sposoby radzenia sobie z "jesienną nudą" .W zabawach wykorzystaliśmy kawałki gazet, kolorowe piłeczki i chustę animacyjną .Było bardzo radośnie, ale również poprzez zabawę dzieci rozwijały umiejętności koordynacji ruchowej, percepcji słuchowej , rozpoznawania kolorów. Rozwijały i doskonaliły umiejętności integracji ,współdziałania z grupą ,radzenia sobie w różnych sytuacjach.
Skąd się bierze deszcz ,i kiedy z chmur pada deszcz? Szukaliśmy odpowiedzi na to pytanie za pomocą prezentacji multimedialnej oraz obserwacji eksperymentu "Kolorowy deszcz" .Dzieci dowiedziały się również komu potrzebny jest deszcz i jak wpływają opady na przyrodę .Badaliśmy również właściwości fizyczne wody- szukając odpowiedzi na pytanie "Jaka jest woda ?".Największą ciekawość wzbudziła obserwacja eksperymentu "Kolorowy deszcz" ,oraz możliwość podjęcia samodzielnej próby eksperymentowania .
Podczas zabaw stolikowych Biedroneczki nie tylko dobrze się bawią, ale również nabywają kompetencje społeczne. Są nimi np.: życzliwość, dzielenie się zabawkami, współpraca, używanie zwrotów grzecznościowych oraz komunikowanie rówieśnikom swoich oczekiwań i wypracowywanie kompromisów.
Podczas dzisiejszych zajęć Biedroneczki dowiedziały się, jak należy się zachować na drodze. Rozróżniały właściwe i niewłaściwe zachowania podczas przejścia przez ulicę. Uczyły się rozpoznawać zagrożenia, rozwijały swoją czujność oraz kształtowały umiejętność poruszania się w parach.
Tak Biedroneczki wyciszają się po intensywnym dniu. W skupieniu i ciszy, cierpliwie oczekując na swoją kolej.
Głównym celem dzisiejszych zajęć było kształtowanie u dzieci umiejętności społecznych takich jak: pomoc koledze/koleżance, stosowanie zwrotów grzecznościowych, uważne słuchanie poleceń nauczyciela, cierpliwe oczekiwanie na swoją kolej, wyciszenie.
A efektem piękna praca plastyczna.
Piękna jesienna słoneczna pogoda zachęca do spacerów i zabaw .Tak nasze przedszkolaki spędzały wesoło czas w ogrodzie : zbierając jesienne liście i bawiąc się radośnie .
Podsumowaniem cyklu zajęć o jesieni, była zabawa z masą solną. Dzieci doskonale się bawiły ugniatając i ozdabiając masę kasztanami, szyszkami , żołędziami i liśćmi. Dzięki tej zabawie nie tylko utrwaliły nazwę obecnej pory roku oraz nazwy darów jesieni, ale także stymulowały zmysł dotyku i węchu oraz kształtowały motorykę małą.
Na dzisiejszych zajęciach Biedroneczki zapoznały się z figurą geometryczną - kołem. Rysowały kształt koła palcem po dywanie, w powietrzu, na kartce. Kształtowały umiejętność klasyfikowania obrazków według 1 cechy (wielkość) oraz ćwiczyły orientację w schemacie własnego ciała. Na koniec ozdobiły koło różnorodnymi materiałami.
Podczas dzisiejszych zajęć Biedroneczki utrwaliły nazwę obecnej pory roku. Poszerzały słownik czynny o rzeczowniki związane z jesienią oraz rozwijały logiczne myślenie podczas segregowania obrazków.
Podczas zajęć dzieci za pomocą zmysłów poznawały różne gatunki jabłek . Porównywały i przeliczały. Obserwowały zachowanie się jabłek w pojemniku wypełnionym z wodą .Zajęcia zakończyła degustacja jabłek -czy każde jabłko smakuje tak samo?
Zabawy do muzyki zawsze sprawiają dzieciom wiele radości. Tym razem podejmowały dzieci zabawy w parach ucząc się wzajemnego zaufania i współdziałania .
Na dzisiejszych zajęciach Biedroneczki utrwaliły nazwę obecnej pory roku, wskazywały i nazywały kolory (żółty, pomarańczowy, czerwony i zielony) oraz usprawniły palce rąk podczas lepienia z plasteliny.
Dzisiaj Biedroneczki wzbogaciły swoją wiedzę na temat darów jesieni.
Bawiły się kasztanami, żołędziami i szyszkami. Nazywały, eksperymentowały i liczyły, ale największą radość sprawił im taniec z liśćmi :)
Tak integrowały się Biedroneczki podczas pierwszych dni.
Na dzisiejszych zajęciach Biedroneczki trenowały umiejętność skoku obunóż, rzutu do celu oraz kształtowały ogólną sprawność fizyczną.