Strona głowna  /  Aktualności  /  Przedszkolak badaczem i odkrywcą - pomysły na wspólną zabawę w domu
Przedszkolak badaczem i odkrywcą - pomysły na wspólną zabawę w domu
data dodania: 2018-11-09 13:27:26

Przedszkolak badaczem i odkrywcą - pomysły na wspólną zabawę w domu

„Powiedz mi, a zapomnę,

pokaż - a zapamiętam,

pozwól mi działać, a zrozumiem!"

Konfucjusz

Powszechnie wiadomo, że dzieci charakteryzuje ciekawość tego, co ich otacza. Najlepszym sposobem zaspokajania tej ciekawości są zabawy i eksperymenty o charakterze badawczym. Zabawy te stanowią podstawę wielokierunkowego rozwoju dziecka.

Rolą nauczyciela i rodzica jest zapewnienie dziecku możliwości poznania otaczającego go świata poprzez aktywny i bezpośredni kontakt z nim i ze zjawiskami w nim  występującymi.

Oto kilka propozycji zabaw i eksperymentów które rozbudzą ciekawość dziecka otaczającego go światem.

Pienisty potwór

Pomoce: plastikowa butelka, miska, ocet, płyn do mycia naczyń, soda

Przebieg: butelkę napełniamy do połowy octem i dolewamy trochę płynu do mycia naczyń (można zabarwic farbą ), ostrożnie mieszamy składniki, butelkę ustawiamy na środku miski, bierzemy 3 łyżeczki sody oczyszczonej i wsypujemy na środek papierowej chusteczki. Zwijamy ją i skręcamy końce i wrzucamy zawiniętą chusteczkę do butelki. Po kilku minutach z butelki zacznie wydobywać się piana. Można ozdobić butelkę kolorowym papierem wtedy piana będzie wychodziła z paszczy np. Potwora - smoka.

Wniosek: Gdy mieszamy ocet z sodą oczyszczoną powstaje gaz zwany dwutlenkiem węgla. Tworzy on w occie bąbelki gazu, który reaguje z płynem do mycia naczyń. Powstaje przy tym tak dużo piany, że wydostaje się ona z paszczy potwora – butelki.

Rakieta balonowa

Pomoce: długi kawałek cienkiej linki, balon, taśma klejąca, słomka

Przebieg: Linkę przeciągamy przez słomkę, jeden koniec linki mocujemy do klamki przy drzwiach, a drugi do oparcia krzesła. Linka powinna być bardzo mocno naprężona. Nadmuchujemy balon i mocno zaciskamy ustnik. Szczelnie zatykając otwór balonu, przymocowujemy go do słomki taśmą klejącą. Trzymając wylot, umieszczamy balon na jednym końcu linki, następnie odtykamy ustnik i puszczamy balon, balon poleci wzdłuż linki.

Wniosek: kiedy powietrze wylatuje, balon pędzi w przeciwnym kierunku, tzn. jest pchany na drugi koniec linki.

Znikająca woda

Pomoce: dwie podstawki, szklanka, świeczka, woda, zapałka.

Przebieg: Zapaloną świeczkę stawiamy na podstawce, na której znajduje się woda, i przykrywamy szklanką. w trakcie eksperymentu świeczka zgaśnie, a woda zostanie wessana ze spodka do szklanki.

Wniosek: tlen z powietrza podtrzymuje płomień świecy, kiedy tlenu pod szklanką zabraknie, płomień zgaśnie. Powietrze, które zostanie w szklance, oziębi się i skurczy. W ten sposób zrobi miejsce dla wody, która wciśnie się do szklanki.

Kopciuszek

Pomoce: sól, pieprz, miseczka, plastikowa łyżka

Przebieg: Po zmieszaniu drobno zmielonego pieprzu i soli potrzyj plastikową łyżkę o wełnę i przyłóż do mieszanki. Czarne ziarna pieprzu „podskoczą” do łyżki i zostaną oddzielone.

Wniosek: Plastikowa łyżka naładowała się elektrycznie wskutek pocierania o wełnę. Ładunek elektryczny przyciąga ziarna pieprzu. Ponieważ ziarna pieprzu są lżejsze niż ziarenka soli, nawet przy większej odległości przezwyciężą swój ciężar

Hodowla kryształów

Pomoce: słoiki z wodą dla każdego dziecka, sól, patyczki, wełniane nici

Przebieg: Dzieci samodzielnie przygotowują roztwór nasycony soli, w celu jej krystalizacji.

Na słoikach opierają patyczki, zanurzają wełniane nitki w wodzie. Dodanie kilku kropli farby plakatowej albo atramentu do wody spowoduje zmianę koloru kryształków.

Wniosek: Po kilku dniach na nitkach utworzą się kryształki pod wpływem parowania wody.

Zaczarowany balon

Pomoce: zimna butelka, balon, miska z ciepłą wodą.

Przebieg: Pustą butelkę wkładamy do lodówki na około godzinę. Po godzinie wyjmujemy butelkę i nakładamy na jej szyjkę balon. Na około dwie minuty wkładamy butelkę do ciepłej wody. balon nadmuchuje się jak po dotknięciu czarodziejską różdżką.

Wniosek: w wyniku ocieplenia powietrze znajdujące się w butelce rozpręża się i potrzebuje więcej miejsca, wpływa więc do balonu i go nadmuchuje.

Telefon

Pomoce: dwa plastikowe kubeczki, pojemniki po jogurcie, cienki sznurek o długości kilku metrów, małe patyczki do blokowania sznurka w kubku, nożyczki.

Przebieg: Przebić nożyczkami otwór w dnie każdego kubeczka, pojemniczka. Przewlec sznurek przez oba otwory, zawiązać supły używając patyczków do blokowania ujścia. Dwie osoby prowadząc rozmowę telefoniczną – muszą stanąć w odległości, tak aby naprężyć sznurek telefonu. Sznurek powinien być cały czas mocno naprężony.

Wniosek: Dźwięki docierają do odbiorcy dzięki ruchom i drganiom powietrza, które są przewodzone przez sznurek.

opr. M. Wierdak