To takie proste!
Samorządowe Przedszkole nr 33
Strona głowna  /  Aktualności  /  Dla Rodziców naszych nowych Przedszkolaków
Dla Rodziców naszych nowych Przedszkolaków
data dodania: 2020-07-22 13:48:12

Zbliża się nowy rok szkolny - czas w którym nasze ukochane „Skarby” staną się prawdziwymi przedszkolakami. Wielu Rodziców z obawą i ogromną troską myśli  o tym, co zrobić aby zminimalizować stres związany z przekroczeniem progu przedszkolnego. Pragniemy podzielić się z Państwem naszymi doświadczeniami i przemyśleniami. Jesteśmy przekonani, że pomogą one Państwu przygotować się do tej nowej, niewątpliwie trudnej sytuacji.

 Ważną sprawą jest aby dziecko aktywnie uczestniczyło we wszystkich działaniach związanych z Jego pójściem do przedszkola oraz otrzymywało prawdziwe i dostosowane do poziomu jego rozwoju informacje .

Jednym  proponowanych działań, będzie wspólne robienie zakupów, które jest bardzo dobrą, naturalna okazją  do wprowadzenia dziecka w rzeczywistość przedszkolną.

Dokonując zakupów warto pamiętać, że  ubranie  przedszkolaka powinno być przede wszystkim wygodne, łatwe do zdejmowania i zakładania, swobodnie przechodzące przez głowę, bez zbędnych  guziczków z małymi dziurkami czy zacinającymi się suwakami. Dolna część ubranka najlepiej, gdy jest na  miękkiej gumce, gdyż szelki czy paski  stanowią dla dziecka duży problem.
Należy zwrócić uwagę na długość rękawów – zbyt długie wymagają częstego  podwijania i łatwo moczą się  wodzie podczas mycia rąk, w farbach podczas malowania oraz  utrudniają jedzenie.

Nie należy kupować rzeczy zbyt drogich gdyż trzeba  pamiętać, że dziecko ma prawo pobrudzić się podczas zajęć czy jedzenia. Najważniejsze,  by w przedszkolu czuło się swobodnie a w szatni zawsze miało zapasowe ubranko, w które może się przydać w trudnej sytuacji.
Wybierając pantofelki, warto sprawdzić ich „śliskość” Ma to duże znaczenie dla bezpieczeństwa dziecka. Pamiętajmy, że zarówno pantofle jak i buty  sprawiają dużo mniej kłopotów, gdy nie są sznurowane. Dziecko  może  wtedy samo je  założyć, co jest bardzo ważne, gdyż daje dziecku poczucie sprawstwa. Dobrze sprawdzają się buty zapinane na rzepy lub z gumką.
Do leżakowania potrzebne będą pościel, piżamka oraz  mała poduszka.
Wszystkie rzeczy pozostawione w przedszkolu łącznie z pantofelkami powinny być oznakowane tak by dziecko potrafiło samo je rozpoznać.
Jeśli dziewczynka ma długie włosy warto pomyśleć o takim uczesaniu, które  będzie  wygodne. Zbyt mocno związane kucyki czy duża ilość spinek przeszkadza dziecku w trakcie zabawy a ich duża ilość może stanowić dla dziecka dodatkowy stres, gdyż mogą się zagubić.

     Warto mądrze przemyśleć kwestię przyprowadzania dziecka do przedszkola w pierwszych dniach pobytu.
Nie chodzi wcale o to, z którym z rodziców dziecko chętniej pójdzie do przedszkola. Problem dotyczy raczej tego, które z rodziców lepiej poradzi sobie ze stresem pierwszych dni. Z reguły uważa się, że tatusiowie są bardziej konsekwentni, odporniejsi, dlatego  łatwiej im się pożegnać z zalaną łzami pociechą. Są jednak i tacy tatusiowie, którzy na widok zapłakanej córeczki czy protestującego synka zabraliby  dziecko jak najszybciej do domu. W takiej sytuacji lepiej zaufać mamie, która choć jest bardziej uczuciowa, to potrafi pożegnać się szybko i zdecydowanie. A łzę uroni wtedy, gdy dziecko już  tego nie będzie widzieć.
Jeśli oboje rodzice odprowadzają  dziecko wspólnie- należy pamiętać by nie pozwolić malcowi biegać od mamy do taty z nadzieją, że jedno z Rodziców  przekona drugie do zabrania dziecka z przedszkola. Przedłuża to niepotrzebnie czas rozstania.

Pomocne w adaptacji dziecka do nowych warunków przedszkolnych będzie ograniczenie innych stresów do minimum. Jeśli to możliwe dobrze jest by nie łączyć pierwszych dni w przedszkolu np. z przeprowadzką, czy innymi stresującymi wydarzeniami( wyjazd rodziców itp)
W pierwszych dniach, bardzo ważny jest ustalony porządek dnia, bez niespodzianek. Trzylatki przywiązują się do pewnych rytuałów, co daje im poczucie bezpieczeństwa.
Opinia dziecka o przedszkolu kształtuje się nie tylko na podstawie jego własnych doświadczeń, ale w dużej mierze przez to, co słyszy od rodziców. Wszystko, co mówicie maluchom na temat jego przedszkola ma wpływ na to jak dziecka się tam czuje. Jeśli macie Państwo jakieś uwagi, zastrzeżenia – należy je omawiać tak by dziecko ich nie słyszało.
Warto pamiętać, że nie można dziecka straszyć przedszkolem.( np. „Zobaczysz w przedszkolu to cię nauczą, że przy jedzeniu się nie grymasi.” )ani przedstawiać go jako złej alternatywy („Jak będą wakacje nie będziesz musiał chodzić do przedszkola”)

W naszym  przedszkolu dzieci najmłodsze leżakują codziennie ( w czasie: po drugim śniadaniu  – do obiadu ok 11.30-14.30). Warto przygotować naszego maluszka do tego faktu.

Dobrze byłoby by w domu uwzględnić w rytmie dnia poobiedni wypoczynek i spokojnie opowiedzieć  dziecku o tym, jak wygląda leżakowanie. Działanie to znacznie ułatwi pogodzenie się w przedszkolu z sytuacją wynikającą ze stałego rytmu dnia przedszkolnego.

Należy przekazać dziecku informację, że podczas leżakowania będzie mogło odpocząć słuchając bajek relaksacyjnych, kołysanek, muzyki relaksacyjnej  i opowiadań. Nikt nie będzie wymagał od niego, żeby zasnął , ale jeżeli zaśnie będzie mógł spokojnie odpocząć bo inni zachowają należną ciszę.
Może się jednak okazać, że zanim dziecko przyzwyczai się do leżakowania w przedszkolu  będzie  przeżywać mocny stres z nim związany. Przebieranie się w piżamkę, podobnie jak zmiana sali czy jedzenie, szczególnie silnie wzbudzają tęsknotę za domem. Nie jest to jednak powód do rezygnacji z leżakowania, gdyż dzieci  przebywające przez cały dzień w licznej, często głośnej grupie potrzebują  relaksu i wyciszenia.
Jednak  nawet wtedy, jeśli dziecko bardzo nie chce leżakować nie wolno uspokajać go obietnicą, że odbierzecie je wcześniej, jeżeli nie będziecie mogli spełnić tej obietnicy. Niszczy to zaufanie dziecka i powoduje rozdrażnienie. W konsekwencji, może całkowicie zniechęcić dziecko do przedszkola.

Kolejną ważną kwestią jest kwestia spożywania posiłków. W naszym przedszkolu przywiązujemy dużą wagę do tego problemu. 
Dzieci zachęcane są do samodzielnego jedzenia a czasem  na życzenie Rodziców otrzymują pomoc podczas jedzenia.
Warto od początku ustalić czy polegacie Państwo  na apetycie i samodzielności dziecka czy wyrażacie zgodę na aktywną pomoc i mobilizowanie dziecka. Pozwoli to na uniknięcie niepotrzebnych nieporozumień w kwestii jedzenia.

Dobrym sposobem na zachęcenie dziecka do jedzenia jest rytualne, codzienne  czytanie jadłospisu przed rozstaniem. Opowiedzcie dziecku przez chwilę, co będzie smacznego, co powinno zjeść a co może zostawić. Jeśli dziecko czegoś zdecydowanie nie lubi, warto poinformować o tym wychowawczynię. Jednak od czasu do czasu pomaga po prostu wyraźna prośba skierowana do dziecka, aby postarał się zjeść cały obiad.
Jeśli dziecko jest alergikiem należy zaznaczyć to w ankiecie wstępnej. W pierwszych dniach dobrze jest przypominać o tym wychowawczyni lub dyrektorowi przedszkola. Należy przekazać wychowawczyni  listę produktów, na które dziecko jest uczulone. Bardzo dobrze jest, jeśli nasza pociecha  pamięta i  umie sama  powiedzieć, czego nie wolno jej jeść .

Kiedy już przyjdzie ten dzień, w którym dziecko po raz pierwszy ma pójść do przedszkola, proszę postarać się o wprowadzenie dobrego nastroju, zaraz po przebudzeniu. Dzień wcześniej przygotujcie wspólnie rzeczy, które będą Wam potrzebne (ubranka, pantofle, pościel, jasiek, ulubiona wybrana przez dziecko Przytulanka). Wstańcie na tyle wcześnie, żeby nie trzeba było się spieszyć, spokojnie umyjcie się, zjedzcie  „małe” pierwsze śniadanie i bez pośpiechu wyjdźcie z domu. Pamiętajcie, że nerwowość Rodzica z pewnością udzieli się dziecku, któremu i tak towarzyszą silne emocje. Jeżeli dziecko będzie widziało i czuło, że Rodzic jest spokojny, samo będzie bardziej pewne siebie.

Postaraj się stopniowo wydłużać czas pobytu dziecka w przedszkolu. W pierwszych dniach spróbuj odbierać je wcześniej.

Po przyjściu do przedszkola, odnajdźcie półeczkę dziecka, przypomnij dziecku jego znaczek, pomóż rozebrać się, zmienić pantofle a potem sprawnie i krótko pożegnajcie się w szatni (do zobaczenia, uśmiech, buziak i pa, pa).

Należy przewidzieć, że dziecko będzie chciało wiedzieć kiedy Rodzice po niego przyjdą, dlatego przed pożegnaniem należy przypomnieć dziecku : teraz pobawisz się z Paniami i kolegami, potem zjesz śniadanie, odpoczniesz, zjesz obiadek i po obiedzie mamusia przyjdzie po Ciebie.(mówienie dziecku - przyjdę po Ciebie o 15.00 jest dla dziecka czystą abstrakcją!) Bardzo ważne, aby przestrzegać złożonych dziecku obietnic i pod żadnym pozorem nie okłamywać dziecka.

Po przyjściu  po dziecko witaj go z uśmiechem, chwaląc- byłeś bardzo dzielny- Zuch z Ciebie itp. Nie oczekuj od dziecka aby zaraz po przyjściu do domu natychmiast opowiadało o przedszkolu, poczekaj aż samo zacznie mówić.

Pamiętaj!

Ucz swoje dziecko samodzielności - będzie pewne siebie. Jeżeli będzie potrafiło samodzielnie jeść, ubrać się skorzystać z toalety, zapytać o coś, to będzie też wierzyło, ze sobie poradzi - dlatego systematycznie wspieraj swoje dziecko w osiąganiu samodzielności.

Chwal dziecko - nic tak nie mobilizuje do działania jak pochwała. Dzieci potrzebują pochwał- dzięki nim zaczynają wierzyć w swoje możliwości i stają się pewniejsze. Unikajcie jednak pochwał ogólnikowych typu :super, świetnie. Jeśli chwalicie np. rysunek mówcie: Bardzo ładnie narysowałeś, widzę tu koło itp.- wtedy dziecko czuje że dorosły był uważny i pochwalił to co widział. Pochwały sprawiają, że dziecko ma ochotę się starać.

Słuchaj swojego dziecka- dzieci chętnie opowiadają , ale trzeba je traktować poważnie. Jeżeli rozmawiając z dzieckiem jednocześnie rozmawiasz przez telefon lub czytasz książkę, dziecko uzna, że nie jest słuchane i przestanie opowiadać. Dlatego słuchaj uważnie swojego maluszka a dowiesz się nieomal wszystkiego.

Wspieraj swoje dziecko- maluszek w nowym środowisku czuje się obco i nieswojo- to dla niego trudna sytuacja. Warto Go wzmacniać słowami- Poradzisz sobie, bo dziecko rozumie to w ten sposób - Rodzice we mnie wierzą, Są pewni że sobie poradzę. Ale trzeba też co jakiś czas przypominać - Jeśli coś Cię smuci powiedz mi o tym. Jesteśmy po to,aby zawsze Ci pomagać. Wtedy dziecko będzie wiedziało - Mogę przyjść i powiedzieć co myślę. Jeśli będę miał kłopot, Rodzice mi pomogą.

Współpracuj z Nauczycielami Przedszkola

W przedszkolu nad dziećmi czuwają osoby z wykształceniem pedagogicznym i doświadczeniem zawodowym. Dlatego warto z nimi często rozmawiać. Wymiana informacji o dziecku, pozwoli odkryć o nim nowe prawdy a także uwrażliwić na pewne cechy. Rozmawiajcie często z pracownikami przedszkola i informujcie ich o każdym problemie.

           
Na zakończenie chcielibyśmy Państwa zapewnić, że Całemu Personelowi Przedszkola w takim samym stopniu jak Państwu zależy na tym, aby Państwa dziecko czuło się w naszym przedszkolu dobrze i bezpiecznie. Z naszej strony dołożymy wszelkich starań aby tak było ale nie ukrywamy, że liczymy na dobrą  współpracę z Państwem, która będzie gwarantowała nasz wspólny sukces.

Opracowała na podstawie książki M. Rzadkiewicz pt „Mamo, tato! Idę do przedszkola”  mgr    Elżbieta SkalskaKomentarze
Dodaj komentarz
Imię i Nazwisko
Adres e-mail
Komentarz
Wpisz wynik: 11+3