Zamierzenia wychowawczo-dydaktyczne na miesiąc maj w grupie V

ZAMIERZENIA WYCHOWAWCZO – DYDAKTYCZNE NA MAJ

GRUPA V

Temat kompleksowy: Moja rodzina

Termin realizacji: 13.05 - 17.05.2024 r.

1. Co lubi robić moja mama? - wypowiedzi dzieci w oparciu o wiersz i własne doświadczenia – wdrażanie do wielozdaniowych wypowiedzi na podany temat. Zabawy z dźwiękiem – ćwiczenia słuchowe, doskonalenie percepcji słuchowej. Powtórz dźwięk – zabawa muzyczno ruchowa – rozwijanie umiejętności gry na instrumentach perkusyjnych.

2. Moja mama – słuchanie wiersza D. Kossakowskiej – rozmowa na temat wiersza, wypowiedzi dzieci na temat wspólnie spędzanego czasu z rodzicami – doskonalenie funkcji językowych. Portret moich rodziców – rysowanie kredkami pastelowymi – doskonalenie umiejętności rysowania portretu.

3. Orientacja na kartce papieru – zabawy matematyczne – doskonalenie umiejętności wskazywania na kartce papieru góry, dołu, prawego i lewego brzegu. Spędzam czas z rodzicami – zestaw zabaw i ćwiczeń gimnastycznych – kształtowanie szacunku do rodziców, doskonalenie umiejętności reagowania na umówiony sygnał.

4. Moja mama i mój tata – wprowadzenie piosenki – umuzykalnianie dzieci, budzenie uczucia miłości do rodziców. Moja rodzina – ćwiczenia gimnastyczne – doskonalenie ćwiczeń ze współćwiczącym, kształtowanie prawidłowej postawy ciała, utrwalanie nazw członków najbliższej rodziny.

5. W zdrowym ciele zdrowy duch – zabawy na świeżym powietrzu, doskonalenie umiejętności poruszania się na wyznaczonym terenie w ogrodzie przedszkolnym. Dokończ zdanie – zabawa słowna – rozwijanie inwencji twórczej, wdrażanie do uważnego słuchania wypowiedzi innych osób

Język angielski – maj

• JEDZENIE

dzieci:

- potrafią odpowiednio sklasyfikować wybrane produkty wg kategorii "FRUIT" oraz "VEGGIES",

-  znają i nazywają wybrane owoce i warzywa, oraz potrawy

udzielają odpowiedzi na proste pytania dotyczące upodobań wspierane gestami,

- zauważają różnicę i potrafią odpowiednio nazwać słowa występujące w liczbie pojedynczej i mnogiej

- znają wszystkie słowa niezbędne do zroumienia treści opowiadania "The Very Hungry Caterpillar",

- wiedzą, jak przebiega cykl rozwojowy życia motyla,

- potrafią odwzorować go bazując na danych ilustracjach,

- znają i nazywają owoce pojawiające się w opowiadaniu