Samorządowe Przedszkole nr 33
Menu
Strona głowna  /  Aktualności  /  Magia czytania
Magia czytania
data dodania: 2016-09-18 20:59:03

Magia czytania

W codziennym pośpiechu rodzice coraz mniej z dziećmi rozmawiają a tym bardziej mało im czytają - warto to zmienić! Kontakt z żywym słowem wyparła telewizja, której narzędziem nie jest język, lecz obraz. Aby dziecko nauczyło się w sposób mądry korzystać z telewizji i komputera musi już w najmłodszym wieku otrzymać alternatywę w postaci innej, atrakcyjnej formy spędzania czasu – czytania.
Głośne czytanie dzieciom jest dziś ważniejsze niż było kiedykolwiek w przeszłości.
Rodzice nie zawsze są świadomi, że wspólne czytanie może bardzo pomagać w wychowaniu dziecka.
- Głośne czytanie spełnia ważną rolę w kształtowaniu mowy dziecka. Nie tylko wzbogaca jego słownictwo, lecz także uczy prawidłowego formułowania myśli, budowy zdań, posługiwania się słowem zgodnie z gramatyką.
- Dziecko, któremu codziennie czytamy, czuje się ważne i kochane. Buduje to jego mocne poczucie własnej wartości – wewnętrzną siłę  i wiarę w siebie.
- Codzienne głośne czytanie buduje mocną więź między rodzicem  i dzieckiem. Więź z najbliższą osobą jest jedną z najważniejszych potrzeb rozwojowych dziecka, warunkiem, by mogło wyrosnąć na zdrowego emocjonalnie i dojrzałego człowieka.
- Kolejną grupę dobrodziejstw płynących z głośnego czytania dziecku stanowią korzyści moralne. Dobrze dobrana książka uczy wartości moralnych, wpływa na zmianę negatywnych postaw na pozytywne
- Głośne czytanie wspomaga działania wychowawcze ukazując ważne uczucia (może ukazywać, jak rozmawiać na trudne tematy, np. ból, złość czy opuszczenie).
- Chwile u boku rodzica głośno czytającego są formą relaksu i odpoczynku po całym dniu różnorakich aktywności i wrażeń, pomagają także wyciszyć się i uspokoić

ZASADY WSPÓLNEGO CZYTANIA
- Czytajcie codziennie, co najmniej 20 min. Czas czytania dostosować do możliwości w skupianiu uwagi przez dziecko, początkowo może być krótki, stopniowo można go wydłużać, chodzi jednak o codzienny rytuał czytania. Dobrą porą jest wieczór przed snem.
- Wybieraj książki ciekawe dla dziecka i wartościowe
- Jeśli dziecko chce, wielokrotnie czytaj mu tę samą książkę
- Pozwalaj na pytania, powrót do poprzedniej strony, rozmowy zainspirowanej tekstem- ta część głośnego czytania rozwija intelekt i wrażliwość dziecka.
- Reklamuj czytanie własnym przykładem – dzieci powinny widzieć dorosłych pogrążonych
  w lekturze książek i czasopism
- Unikaj stereotypowych podziałów na książki dla chłopców i dla dziewcząt. Tak zwane książki dla dziewcząt warto przeczytać zanim chłopiec zacznie się wstydzić „babskiej literatury”. Da mu to wgląd w słabo mu znany świat emocji.
- Czytanie ma się dziecku kojarzyć z radością – nigdy z przymusem, karą czy nudą, powinno być porą wspólnego dokonywania odkryć, przeżywania tajemnic  i wzruszeń, porą, której dziecko nie może się doczekać.

.

.Komentarze
Dodaj komentarz
Imię i Nazwisko
Adres e-mail
Komentarz
Wpisz wynik: 11+3