Samorządowe Przedszkole nr 33
Menu
Strona głowna  /  Aktualności  /  Zanim przedszkolak zostanie pierwszakiem, czyli jak przygotować dziecko do szkoły
Zanim przedszkolak zostanie pierwszakiem, czyli jak przygotować dziecko do szkoły
data dodania: 2016-01-04 09:54:54
Zanim dziecko zostanie pierwszakiem czyli jak przygotować dziecko do szkoły
Pierwsze chwile w nowym miejscu czyli w szkole są zazwyczaj bardzo stresujące zarówno dla dzieci jak ich rodziców. Następuje ogromna zmiana w życiu dziecka, znane i bezpieczne życie przedszkolne ustępuje miejsca edukacji w pierwszej klasie. Dziecko idąc do nowej szkoły nie wie co go czeka, nie wie jak zmieni się jego życie codzienne, jest pełne zapału, chce być dobrym uczniem. By dziecko spokojnie rozpoczęło naukę szkolną niezbędna jest pomoc rodziców, którzy mogą ułatwić mu wejście w ten nowy etap życia.
Samodzielność ułatwia szkolne życie 
Pierwszy rok szkoły to wielka próba samodzielności dla twojego dziecka, będzie musiało radzić sobie bez twojej pomocy przez kilka godzin w ciągu dnia. Zadbaj o to by czuło się pewnie w nowej sytuacji, nie wyręczaj go, pozwól by dziecko nauczyło się dbać o siebie, było pewne, że kontroluje swoje szkolne życie i zależy ono od niego.
Oswajanie szkolnych strachów   
By szkoła nie była dla dziecka miejscem tajemniczym i obcym należy ją „ oswoić”. Już podczas wakacji opowiadaj o tym jak wygląda nauka w szkole, przygotuj dziecko na nowe wyzwania. Jeśli to możliwie odwiedź z dzieckiem wybraną szkołę, pokaż mu cały budynek, zaprowadź do klasy, może uda Wam się poznać nową panią nauczycielkę, która przez kolejne lata będzie troszczyć się o edukację Waszej pociechy.
O szkole tylko pozytywnie   
Dziecko jest bardzo dobrym obserwatorem i słuchaczem, dlatego by uniknąć sytuacji stresowych, nigdy w jego towarzystwie, nie wyrażaj negatywnych opinii na temat szkoły ani nauczycieli, ponieważ może to wzbudzić niepokój dziecka. Nie wpadaj w panikę i nie stwarzaj nerwowej, napiętej atmosfery takie zachowanie może udzielić się dziecku.
Planowanie
Ważne jest by dziecko potrafiło dobrze zaplanować swój dzień, co sprawi że będzie miało czas zarówno na naukę, odpoczynek i zabawę. Od pierwszego dnia szkoły wyrabiaj u dziecka nawyk właściwego planowania czasu wolnego. Planujcie wspólnie, wytłumacz dziecku kiedy jest właściwa pora na odrabianie lekcji i naukę, a kiedy świetny czas na odpoczynek i zabawę.
 Kontakt z rówieśnikami 
Zadbaj o to, by dziecko miało jak najlepsze kontakty z rówieśnikami. Jeśli to możliwe zapewnij dziecku towarzystwo innych dzieci, organizuj wspólne wycieczki i zabawy, pozwoli mu to lepiej funkcjonować w nowej grupie.
Wspólne szkolne zakupy 
Kupowanie pierwszej szkolnej wyprawki może być dla dziecka dużym przeżyciem, dlatego pozwól by towarzyszyło ci podczas zakupów, niech samo wybierze tornister, piórnik czy kredki, sprawi to że dziecko poczuje się ważne, dowartościowane. Wspólnie z dzieckiem przygotuj także domowy kącik do nauki szkolnej.
Zaangażowanie rodziców ma zdecydowany wpływ na funkcjonowanie dziecka w pierwszych latach nauki szkolnej. Pamiętajcie że od Was zależy, jak będzie wyglądał edukacyjny start waszego dziecka. Dobry początek pozytywnie wpłynie na funkcjonowanie dziecka w szkole i jego późniejszy stosunek do nauki.
 
Autor: Agnieszka Przeworska
Bibliografia:
www.kobieta.pl – „ Dziecko idzie do pierwszej klasy”
 


Komentarze
Dodaj komentarz
Imię i Nazwisko
Adres e-mail
Komentarz
Wpisz wynik: 11+3