Zamierzenia wychowawczo-dydaktyczne na miesiąc marzec w grupie II

ZAMIERZENIA WYCHOWAWCZO – DYDAKTYCZNE

GRUPA II

Temat kompleksowy: Dbamy o Ziemię

Termin realizacji: 25.03 – 29.03.2023 r.

1. Mowa i myślenie

Słuchanie rymowanki M. Skrobacz Smutne drzewko i wesołe drzewko. Układanie sylwety drzewa z przygotowanych przez nauczyciela elementów: korzenie, pień, gałęzie, liście. Dzielenie nazw znanych drzew na sylaby. Oglądanie zdjęcia przedstawiającego zdrowe
i zniszczone drzewo – wyjaśnienie dlaczego nie wolno niszczyć drzew.

1. Aktywność matematyczna

Słuchanie wiersza T. Ferenc Woda – wyjaśnienie niezrozumiałych słów (studnia, dudni, pustynia). Dźwięki wody – wydobywanie dźwięków wody w różny sposób (przelewanie, mieszanie, stukanie łyżką w szklankę napełnioną wodą.  Jakby wyglądał świat bez wody? – burza mózgów, rozwijanie umiejętności wypowiada się pełnymi zdaniami.  Wykonanie doświadczenia Co pływa, a co tonie – określanie ciężkości przedmiotów. Zabawa ruchowo – naśladowcza Zabawy w wodzie.

1. Aktywność muzyczna

Wysłuchanie piosenki tygodnia Dzieci dbają o środowisko. Ćwiczenia artykulacyjne połączone z usprawnianiem pamięci słuchowej  - zapamiętywanie ciągu wyrazów, układanie obrazków do usłyszanych słów. Zabawa rytmiczno ruchowa Tak czy nie? – ćwiczenie umiejętności reagowania ruchem na umówiony sygnał.

1. Aktywność plastyczna

Nasza Ziemia - swobodne wypowiedzi dzieci nt. naszej planety. Jak wygląda nasza planeta? – oglądanie globusa i mapy. Pomagamy naszej Ziemi – zabawa ruchowo naśladowcza. Wykonanie pracy grupowej Kodeks Przyjaciela Przyrody – omówienie sposobów dbania o przyrodę, zapoznanie z różnymi technikami plastycznymi.

1. Aktywność ruchowa

Zielone listki – ćwiczenia oddechowe z papierowymi listkami. Dbamy o naszą planetę – zestaw ćwiczeń gimnastycznych rozwijających ogólną sprawność ruchową. Bałagan –– doskonalenie umiejętności łączenia przedmiotów w pary według kolorów. Zabawa orientacyjno – porządkowa Ptaki do gniazd – reagowanie ruchem na ustalony sygnał.