Zamierzenia wychowawczo-dydaktyczne na miesiąc kwiecień w grupie IV

ZAMIERZENIA WYCHOWAWCZO – DYDAKTYCZNE

GRUPA IV

Temat kompleksowy: W krainie dźwięków

Termin realizacji: 22.04 – 26.04. 2024 r.

Mowa i myślenie oraz aktywność plastyczna

1. Wdrażanie do uważnego słuchania opowiadania. Zachęcanie do tworzenia muzyki z wykorzystaniem instrumentów muzycznych i innych przedmiotów. Uwrażliwianie na różne dźwięki dochodzące z otoczenia. Rozumienie szkodliwości hałasu dla zdrowia człowieka. Rozbudzanie wyobraźni. Kształtowanie małej motoryki.

Aktywność matematyczna oraz aktywność muzyczna

1.  Nabywanie umiejętności posługiwania się liczebnikami porządkowymi w zakresie 5. Doskonalenie umiejętności liczenia. Rozwijanie koordynacji wzrokowo – ruchowej. Kształtowanie umiejętności postępowania zgodnie z instrukcją nauczyciela. Różnicowanie dźwięków długi – krótki z wykorzystaniem elementów Metody Symboli Dźwiękowych B. Kaji. Kształtowanie umiejętności dostrzegania różnic pomiędzy dźwiękami – ustalanie cech.

Aktywność muzyczna oraz mowa i myślenie

1. Rozwijanie umiejętności gry na instrumentach perkusyjnych oraz utrwalenie ich nazw. Kształtowanie umiejętności ilustrowania treści opowiadania grą na instrumentach. Doskonalenie umiejętności formułowania wypowiedzi na temat opowiadania. Rozwijanie percepcji słuchowej i koncentracji uwagi.

Aktywność plastyczna oraz aktywność ruchowa

1. Zapoznanie z nową techniką plastyczną. Rozwijanie wyobraźni i inwencji twórczej. Kształtowanie sprawności manualnych i koordynacji wzrokowo – ruchowej. Poszerzanie doświadczeń plastycznych. Wykonanie pracy „Kolorowa gitara”. Tor przeszkód – doskonalenie umiejętności współpracy. Rozwijanie koordynacji wzrokowo-ruchowo-słuchowej. Doskonalenie ogólnej sprawności ruchowej.

Aktywność ruchowa oraz aktywność matematyczna

5. Zestaw ćwiczeń gimnastycznych z elementami gimnastyki twórczej R. Labana. Kształtowanie poczucia czasu, przestrzeni i własnego ciała. Rozwijanie ogólnej sprawności ruchowej. Rozwijanie kompetencji matematycznych poprzez grę matematyczną – zabawę w małych grupach.

Język angielski – kwiecień

• W GOSPODARSTWIE

dzieci:

- nazywają wybrane zwierzęta z farmy,

- potrafią połączyć wybrane zwierzęta z odgłosami, jakie one wydają,

- Odpowiadają na pytania: "What can you see?" oraz "What can your hear?"

Podstawowe słownictwo, zwroty i wyrażenia:

- horse, cow, pig, sheep, duck, dog, cat, goat, donkey, negh, moo, oink,

baa, woof, meow, meh, hee-haw

• NA ŁĄCE

dzieci:

- znają nazwy wybranych mieszkańców łąki,

- udzielają odpowiedzi na pytanie "What do you see?", reagując na przedstawiane im ilustracje i zdjęcia,

- potrafią sformułować liczbę mnogą wybranych wyrazów.

Podstawowe słownictwo, zwroty i wyrażenia:

- butterfly, bee, snail, ant, ladybird, spider, caterpillar, grasshopper,

What can you see? I see…