Zamierzenia wychowawczo-dydaktyczne na miesiąc kwiecień w grupie VI

ZAMIERZENIA WYCHOWAWCZO-DYDAKTYCZNE  W GRUPIE VI „MYSZKI”

Temat kompleksowy: Dbamy o naszą planetę

Termin realizacji: 15 – 19 kwiecień 2024

• Wysłuchanie opowiadania D. Kossakowskiej „Kot Łatek” – wprowadzenie litery „ł”, „Ł” na podstawie wyrazu „łodyga” . Wprowadzenie drukowanej i pisanej litery „ł”, „Ł”. Doskonalenie słuchu fonematycznego. Określenie głoski „ł” jako spółgłoski. Zestaw ćwiczeń gimnastyczno - relaksacyjnych metodą W. Sherborne. Kształtowanie świadomości własnego ciała oraz ciała partnera. Odkrywanie swoich możliwości. Rozwijanie umiejętności opanowywania własnych emocji. Wdrażanie do zaufania sobie i innym.
  • Wycieczka do Kopalni Soli w Wieliczce „W krainie Solilandii” – zwiedzanie trasy turystycznej. Podczas podróży po solnych podziemiach dzieci spotkają tajemniczego Skarbnika, rozwiążą rozmaite zagadki oraz quiz, pobawią się w towarzystwie skrzata – soliludka. Poznanie procesu wydobycia soli: rozwijanie wyobraźni, wzbogacenie wiedzy przyrodniczej i historycznej.
  • „Kolorowe nakrętki” – ćwiczenia klasyfikacyjne. Doskonalenie umiejętności segregowania według podanych cech,  usprawnianie techniki rachunkowej, doskonalenie umiejętności skupiania się na zadaniu.„Nasza Ziemia” – ćwiczenia inhibicyjno-incytacyjne. Uumuzykalnianie dzieci, rozwijanie koncentracji uwagi, usprawnianie percepcji słuchowej.
  •  „Dbamy o nasze środowisko” – słuchanie opowiadania Bożeny Koronkiewicz. Zachęcanie do wypowiadania się na określony temat, kształtowanie postaw proekologicznych. Wykonanie pracy plastycznej „Nasza Ziemia” – wypełnianie konturów Ziemi farbami plakatowymi zamieszanymi z kaszą manną. Doskonalenie sprawności manualnej, wdrażanie do estetycznego wykonania pracy, zwrócenie uwagi na piękno naszej planety. „Jak będzie wyglądać nasza Ziemia za 100 lat” – zabawa twórcza. Rozwijanie wyobraźni, kreatywności. „Pomagamy naszej Ziemi” – zabawa ruchowo-naśladowcza.
  • „Woda daje życie” – swobodne wypowiedzi dzieci. Rozwijanie myślenia przyczynowo-skutkowego, wdrażanie do wielozdaniowych wypowiedzi na określony temat, zachęcanie do oszczędzania wody. Dbamy o naszą planetę” – zestaw ćwiczenń  gimnastycznych. Zapoznanie się z zasadami zabawy „Sprzątanie świata”, kształtowanie prawidłowej postawy ciała, rozwijanie szybkości i zwinności.

Język angielski – kwiecień

• W GOSPODARSTWIE

dzieci:

- nazywają wybrane zwierzęta z farmy,

- potrafią połączyć wybrane zwierzęta z odgłosami, jakie one wydają,

- Odpowiadają na pytania: "What can you see?" oraz "What can your hear?"

Podstawowe słownictwo, zwroty i wyrażenia:

- horse, cow, pig, sheep, duck, dog, cat, goat, donkey, negh, moo, oink,

baa, woof, meow, meh, hee-haw

• NA ŁĄCE

dzieci:

- znają nazwy wybranych mieszkańców łąki,

- udzielają odpowiedzi na pytanie "What do you see?", reagując na przedstawiane im ilustracje i zdjęcia,

- potrafią sformułować liczbę mnogą wybranych wyrazów.

Podstawowe słownictwo, zwroty i wyrażenia:

- butterfly, bee, snail, ant, ladybird, spider, caterpillar, grasshopper,

What can you see? I see…