Strona głowna  /  Aktualności  /  Zamierzenia wychowawczo-dydaktyczne na miesiąc czerwiec w grupie VI Rybek
Zamierzenia wychowawczo-dydaktyczne na miesiąc czerwiec w grupie VI Rybek
data dodania: 2022-04-07 11:30:41

ZAMIERZENIA WYCHOWAWCZO – DYDAKTYCZNE

CZERWIEC

GR. VI

Temat kompleksowy: Święto dzieci

Termin realizacji: 30.05.2022r. – 03.06.2022r

Aktywność matematyczna oraz aktywność ruchowa

• „Potrafię liczyć” – rozwiązywanie zadań matematycznych – doskonalenie umiejętności zapisywania czynności matematycznych używając liczb i znaków oraz umiejętności przeliczania na konkretach i w pamięci.
  •  „Zabawy dzieci” – ćwiczenia gimnastyczne – wzmacnianie mięśni ramion i tułowia, doskonalenie pamięci ruchowej.

Mowa i myślenie oraz aktywność plastyczna

• „Kto skąd pochodzi?” – podróż z globusem. Dzieci wskazują kontynenty, odczytują ich nazwy - wzbogacanie wiedzy dzieci na temat życia ludzi na innych kontynentach
  •  Afrykański strój – swobodne wypowiedzi dzieci. Dzieci wypowiadają się na temat ubioru ludzi mieszkających w Afryce. Zwracają uwagę na noszoną biżuterię.Z kolorowego papieru, folii samoprzylepnej wycinają ozdoby (biżuteria) i elementy garderoby (kolorowa spódnica wyklejona z pasków bibuły) -rozwijanie umiejętności plastycznych oraz językowych.

Aktywność muzyczna oraz mowa i myślenie

• „Afrykę zwiedzamy” – zabawa logorytmiczna -doskonalenie sprawności artykulacyjnych. „Afrykańskie rytmy” – improwizacja taneczna – zapoznanie z muzyką innego kontynentu.
  • „Krystian w bajkowej krainie” – słuchanie bajki D. Kossakowskiej - zapoznanie z prawami dziecka, zachęcanie do wyrażania swojego zdania- doskonalenie umiejętności redagowania wypowiedzi wielozdaniowej. „Prawa dzieci” - wypowiadanie się na temat przedstawionych przez nauczyciela praw na podstawie przygotowanej prezentacji multimedialnej, wysłuchanego opowiadania i własnych doświadczeń

Aktywność plastyczna oraz aktywność matematyczna

• „Przyjaciel” – słuchanie wiersza B. Koronkiewicz „Kto jest przyjacielem?”  - budzenie uczucia przyjaźni do najbliższych kolegów, wdrażanie do uważnego słuchania. Dzieci lepią z plasteliny przyjaciela (może być wymyślony, z bajki). Po zakończeniu pracy przedstawiają go, mówią, jak się nazywa i jaka jest jego ulubiona zabawa.
  • „Czego brakuje” – zabawa dydaktyczna. Na dywanie leży zestaw obrazków. Dzieci oglądają co znajduje się na obrazkach. Nauczyciel chowa jeden z obrazków, a wybrane dziecko odgaduje czego brakuje – doskonalenie pamięci wzrokowej.

Aktywność ruchowa oraz aktywność muzyczna

• „Sprawne dzieciaki” – ćwiczenia gimnastyczne z balonami -zachęcanie do przestrzegania zasad bezpieczeństwa, wzmacnianie mięśni ciała.
  • Echo słowno-rytmiczne - nauczyciel mówi zdanie z równoczesnym wyklaskiwaniem rytmu. Dzieci powtarzają usłyszane zdanie w odpowiednim rytmie - rozwijanie umiejętności językowych i rytmicznych.

ZAMIERZENIA WYCHOWAWCZO – DYDAKTYCZNE

Grupa VI "Rybki"

Temat kompleksowy: Środki lokomocji

Termin realizacji: 06.06.2022r. – 10.06.2022r.

Aktywność matematyczna oraz aktywność ruchowa

• „Samochody na parkingu” - zadania z treścią, doskonalenie umiejętności przeliczania w pamięci.
  • Zestaw ćwiczeń gimnastycznych „Bezpieczna zabawa” -kształtowanie nawyku dbania o zdrowie

Mowa i myślenie oraz aktywność plastyczna

• „Podróż rowerem” – rozmowa w oparciu o ilustracje. Jak wygląda rower – ćwiczenia w kartach pracy. Rady dla rowerzystów - zapoznanie z zasadami bezpiecznego korzystania z roweru.
  • „Co chciałbyś zwiedzić?” – swobodne wypowiedzi dzieci. Zadaniem dzieci jest zaprojektowanie pojazdu, którym chciałyby podróżować. Wykorzystują do tego różne materiały - doskonalenie sprawności manualnej.

Aktywność muzyczna oraz mowa i myślenie

• Rymowanki rytmiczne połączone z pantomimą - rozwijanie percepcji słuchowej, kreatywności. Dzieci wypowiadają rytmicznie tekst i wykonują ruchy ilustrujące treść rymowanki.
  • „Co zabieramy w podróż” – rozmowa. Dzieci wypowiadają się na temat tego co należy zabrać ze sobą w podróż. Zwracają uwagę na ograniczoną ilość bagażu podczas podróży samolotem, rowerem – kształtowanie samodzielności oraz myślenia logicznego.

Mowa i myślenie oraz aktywność plastyczna

•  Dzieci wypowiadają się na temat środków lokomocji. Podają przykłady pojazdów poruszających się po lądzie, po wodzie, w powietrzu - wdrażanie do zachowania bezpieczeństwa podczas korzystania ze środków lokomocji.
  • Dzieci podzielone są na grupy, otrzymują kartki A5, na których rysują wóz strażacki, samochód policyjny, karetkę pogotowia. Przygotowują też obrazki przedstawiające osoby bliskie, do których można zadzwonić, gdy dzieje się coś złego. Obok rysunków przyklejają odpowiednie numery - utrwalenie numerów alarmowych, doskonalenie precyzji rysownia.

Aktywność ruchowa oraz aktywność muzyczna

• Zestaw ćwiczeń gimnastycznych z woreczkami gimnastycznymi – kształtowanie prawidłowej postawy ciała.
  • „Pokaż to” – zabawa ruchowo-naśladowcza. Dzieci poruszają się po sali w rytmie muzyki. Na przerwę w muzyce poruszają się zgodnie z poleceniem nauczyciela- uwrażliwianie dzieci na zmianę tempa, umuzykalnienie dzieci.