Zamierzenia wychowawczo-dydaktyczne na miesiąc listopad w grupie V

ponad 3 lat temu

ZAMIERZENIA WYCHOWAWCZO – DYDAKTYCZNE

Listopad

GRUPA V

 

Temat kompleksowy: Zwierzęta domowe

Termin realizacji: 18- 22 listopada 2024 r.

1.Edukacja w zakresie rozwoju mowy i myślenia: ,,Kot Kulka”- poznanie  litery ,,d”, ,,D” małej i wielkiej, pisanej i drukowanej Metodą Dobrego Startu M. Bogdanowicz- doskonalenie percepcji wzrokowej, słuchowej, koordynacji ruchowej. Edukacja plastyczna:  ,,Kot”- origami płaskie z koła- wzbogacanie doświadczeń plastycznych.        

2.Edukacja w zakresie rozwoju mowy i myślenia: ,,Życzenia do złotej  rybki”- zabawa słownikowo- gramatyczna- wdrażanie do wielozdaniowych wypowiedzi na określony temat, samodzielne układanie zakończenia historyjki. Edukacja muzyczna: ,,Falujący taniec”- improwizacja ruchowa z bibułą. ,,Zabawy kotów”- ćwiczenia rytmiczno- melodyczne- kształcenie dyspozycji słuchowych.

3.Edukacja matematyczna: ,,Dodać- odjąć”- wprowadzenie znaków +, - - doskonalenie umiejętności dodawania i odejmowania elementów. ,,Koty na drabinie”- zabawy matematyczno- logorytmiczne. ,,Zabawy z kasztanami”- ćwiczenia gimnastyczne- zestaw nr 13- zapoznanie się z zasadami nowej zabawy ,,Kasztany”- doskonalenie sprawności ruchowej.

4.Edukacja  z zakresu mowy i myślenia: Rozwiązywanie zagadek słownych o zwierzętach domowych – rozwijanie logicznego myślenia. Zabawa odkrywanka ,,Jakie to zwierzęta”. ,,Ptasia orkiestra- gra na instrumentach perkusyjnych- doskonalenie poczucia rytmu. Edukacja plastyczna: ,,Rybki”- wykonanie sylwet rybek różnymi technikami.

Wyjście do K. S ,,Orzeł”- udział w ,,Senioradzie”- zaprezentowanie krótkiego programu artystycznego.

5. Edukacja matematyczna: ,,Pory roku” – układanie kalendarzy pór roku wg E. Gruszczyk- Kolczyńskiej – utrwalanie nazw i kolejności pór roku oraz utrwalenie cech pór roku i towarzyszących im zmian zachodzących w przyrodzie. Dostrzeganie powtarzających się sekwencji i kontynuowanie ich.

 

 

Język angielski - Listopad

 

 

  • EMOCJE

dzieci:

- śpiewają nową piosenkę na przywitanie,

- znają i nazywają wybrane stany emocjonalne, łączą je z ustalonymi gestami/ czynnościami,

- znają i rozumieją pytanie "How are you?", potrafią udzielić na nie odpowiedzi co najmniej niewerbalnie - za pomocą ustalonych gestów,

- przy okazji nauki o emocjach, utrwalają nazwy kolorów

 

Podstawowe słownictwo, zwroty i wyrażenia:

  • happy, sad, angry, scared, sleppy,
  • How are you (feeling)?

           I'm… good/ great/ wonderful/ tired/ hungry/ not so good,

  • The robot is...

 

 

  • POGODA

dzieci:

- znają i rozróżniają nazwy wybranych stanów pogodowych,

- umieją określić jaka jest pogoda za oknem,

- rozumieją jego sens i odpowiadają na pytanie"How's the weather?" co najmniej niewerbalnie - za pomocą ustalonych gestów

 

Podstawowe słownictwo, zwroty i wyrażenia:

  • How's the weather? It's sunny/ cloudy/ rainy/ snowy/ windy/ stormy

/hot-cold