Zamierzenia wychowawczo-dydaktyczne na miesiąc maj w grupie II

ZAMIERZENIA WYCHOWAWCZO – DYDAKTYCZNE

GRUPA II

Temat kompleksowy: Święto mamy i taty

Termin realizacji: 20-24.05.2024 r.

1. Mowa i myślenie

Co wiesz o swojej rodzinie? – zabawa ruchowo – dydaktyczna – rozwijanie sprawności fizycznej oraz kształtowanie wiedzy nt. swojej rodziny. Słuchanie opowiadania Barbary Szelągowskiej Moi rodzice - rozmowa na temat opowiadania – wdrażanie do słuchania ze zrozumieniem. Wystukujemy rytmy z serduszek – zabawa rytmiczna, rozwijanie zdolności muzycznych.

2. Aktywność matematyczna

Który obrazek nie pasuje? – zabawa dydaktyczna. Wybieranie spośród obrazków na którym są owady bądź zwierzęta łąki tego, który nie pasuje do pozostałych. Ważymy – zabawy dydaktyczne. Porównujemy masę przedmiotów – zabawa klasyfikacyjna kształtująca kompetencje matematyczne. Co lubię robić z rodzicami – zabawa pantomimiczna, kształtowanie umiejętności naśladownictwa.

3. Aktywność ruchowa

Wysoko – nisko – zabawa orientacyjno-porządkowa, reagowanie ruchem na zmianę rytmu w muzyce. Myjemy z tatą samochód – ćwiczenie dużych grup mięśniowych. Dzieci naśladują mycie samochodu i spłukiwanie go wodą z wiadra. Rodzic zmęczony i rodzic wypoczęty – ćwiczenie wyprostne. Rysujemy obrazek dla mamy i taty – ćwiczenie równowagi. Rodzinna wycieczka rowerowa – ćwiczenie ożywiające. Mama i tata – ćwiczenie uspokajające.

4. Aktywność muzyczna

Spędzamy czas z rodzicami – praca z tablicą demonstracyjną, wdrażanie do wypowiedzi pełnymi zdaniami. Życzenia dla mamy i taty – zapoznanie z piosenką tygodnia. Rozmowa na temat piosenki. Ukłony dla rodziców – zabawa ruchowa – ćwiczenie koordynacji ciała.

5. Aktywność plastyczna

Spacer – zabawa ruchowa - rozwijanie sprawności fizycznej. Pomieszane postacie – ćwiczenie spostrzegawczości. Portret naszych rodziców – dzieci z wykorzystaniem kredek olejnych samodzielnie wykonują portret swoich rodziców, ozdabiają ramkę dostępnymi materiałami, rozwijają zdolności manualne.