Zamierzenia wychowawczo-dydaktyczne na miesiąc maj w grupie III

ZAMIERZENIA WYCHOWAWCZO – DYDAKTYCZNE

GRUPA III

Temat kompleksowy: Mieszkańcy łąki

Termin realizacji: 13 V – 17 V 2024 r.

1. Zajęcia z doskonalenia mowy i myślenia

Który kwiat wygląda tak samo? – zabawa dydaktyczna. Dzieci łącza w pary, tak samo wyglądające kwiaty. Następnie dzielą w grupy ze względu na kolor i gatunek – rozwijanie umiejętności klasyfikowania. Słuchanie wiersza B. Koronkiewicz Skąd bierze się miód? – rozmowa na temat wiersza. Poszerzenie wiadomości przyrodniczych nt. życia pszczół oraz powstawania miodu. Motyle –zabawa orientacyjno – porządkowa – dzieci poruszają się po sali w rytm muzyki naśladując lot motyla, na przerwę w muzyce wykonują przysiad – ćwiczenie umiejętności reagowania na przerwę w muzyce.

2.Zabawy dydaktyczne rozwijające kompetencje matematyczne

O kim mówię? – zabawa dydaktyczna. Dzieci przyglądają się zdjęciom zwierząt mieszkających na łące, nauczyciel opisuje dowolne zwierzę, dzieci odgadują nazwę zwierzęcia do którego pasuje opis – ćwiczenie umiejętności rozwiązywania zagadek. Biedroneczki są w kropeczki – nauczyciel rozmieszcza w sali sylwety biedronek z różną ilością kropek. Dzieci poruszają się swobodnie w rytm muzyki, na przerwę w grze słuchają uderzeń granych na bębenku. Stają przy biedronce z taką ilością kropek jaką usłyszały. Policz i pokaż – praca z tablicą demonstracyjną - ćwiczenia w przeliczaniu:

- podskocz tyle razy, ile biedronek widzisz na łące;

- klaśnij w dłonie tyle razy, ile jest koników polnych;

- zrób tyle przysiadów, ile jest motyli;

Doskonalenie umiejętności przeliczania.

3.Zajęcia o dominacji aktywności muzycznej

Odgłosy łąki – ćwiczenia ortofoniczne, rozpoznawanie głosów zwierząt mieszkających na łące. Spacer wśród traw – opowieść ruchowa z ćwiczeniami artykulacyjnymi A. Olędzkiej – doskonalenie koordynacji słuchowo – ruchowej. Na łące – zabawa logorytmiczna – rozwijanie aktywności twórczej poprzez ćwiczenia ruchowe. Skąd biorą się motyle? – słuchanie opowiadania D. Kossakowskiej, próby samodzielnych wypowiedzi nt. rozwoju motyla.

4.Zajęcia o dominacji aktywności plastyczno – technicznej z wykorzystaniem SEPR D. Dziamskiej

Pokrzywa – zabawa z piłką – dzieci stoją w kole i po kolei podają sobie piłkę, w pewnej chwili nauczyciel wypowiada słowo ‘pokrzywa’. Wszystkie dzieci podnoszą ręce do góry, dziecko które ma piłkę siada na podłodze. Kwiatowy rytm – nauczyciel układa na wąskim arkuszu papieru prosty rytm składający się z kwiatów, zadaniem dzieci jest kontynuowanie rytmu, zabawa logorytmiczna: „owady na łące”, dz. wykonuje ruchy obiema rękami podczas zabawy, odczytuje informacje podane kodem. Wykonanie w 4 zespołach pracy: biedronki na łące.

5.Zajęcia o dominacji aktywności ruchowej

Zgaduj zgadula -  prawda czy fałsz? – dzieci za pomocą lizaków z buzią smutną i uśmiechniętą określają czy zdanie jest fałszywe czy prawdziwe:

- maki i rumianki rosną na łące;

- bocian poluje na zające;

- biedronki mają niebieskie kropki;

- bocian ma czerwony dziób;

- żaby lubią wodę;

- motyle mają pióra;

- pszczoły zbierają nektar – utrwalanie wiedzy przyrodniczej.

Wolno szybko – rytmiczne zabawy z chustą animacyjną Klanza – dostrzeganie tempa w muzyce. Sprawne stopy – zestaw ćwiczeń gimnastycznych – kształtowanie prawidłowego wysklepienia stopy, kształtowanie koordynacji ruchowej oraz równowagi, rozwijanie wytrwałości podczas ćwiczeń.