Zamierzenia wychowawczo-dydaktyczne na miesiąc maj w grupie VI

ZAMIERZENIA WYCHOWAWCZO-DYDAKTYCZNE  W GRUPIE VI „MYSZKI”

Temat kompleksowy : MOI KOCHANI RODZICE

Termin realizacji : 20.05- 24.05 maj

• „Co lubi robić moja mama ,a co lubi robić mój tata?” – wypowiedzi dzieci w oparciu o wiersz i własne doświadczenia – co dzieci robią wspólnie z rodzicami, jak spędzają czas z mamą i tatą. Wdrażanie do wielozdaniowych wypowiedzi na określony temat. Kształtowanie szacunku do rodziców.„Spacer z rodzicami” – zabawa orientacyjno-porządkowa.„Portret moich rodziców” – rysowanie kredkami pastelowymi – doskonalenie umiejętności rysowania portretu, doskonalenie sprawności manualnej, rozwijanie inwencji twórczej.

• „Moja rodzina” – ćwiczenia słownikowe – wdrażanie do uważnego słuchania wypowiedzi innych osób. Utrwalenie nazw członków najbliższej rodziny, wzmacnianie więzi rodzinnych.„Kim jest moja mama, kim jest mój tata ?” – zabawa dramowa. „Moja mama i mój tata” – wprowadzenie piosenki – zapoznanie ze słowami i melodią piosenki. zapoznanie ze słowami i melodią piosenki, Dzieci podczas słuchania piosenki wyklaskują jej rytm. Budzenie uczucia miłości do rodziców,

• „Orientacja na kartce papieru” – zabawy matematyczne – doskonalenie umiejętności wskazywania na kartce papieru góry, dołu, prawego brzegu, lewego brzegu. Doskonalenie koordynacji wzrokowo-ruchowej, ćwiczenie spostrzegawczości.„Tworzymy koła” – zabawa orientacyjno-porządkowa.„Moja rodzina” – ćwiczenia gimnastyczne – zestaw – kształtowanie prawidłowej postawy ciała. Doskonalenie umiejętności ćwiczeń ze współćwiczącym, rozwijanie ogólnej sprawności fizycznej.

• „Zabawy z dźwiękiem” – ćwiczenia słuchowe – doskonalenie percepcji słuchowej. rozwijanie umiejętności gry na instrumentach perkusyjnych. „Powtórz dźwięk” – zabawa muzyczno-ruchowa. „Laurka dla mamy i taty” – wycinanie elementów z kolorowego papieru  rozwijanie kreatywności, doskonalenie umiejętności wycinania nożyczkami drobnych elementów,  czerpanie radości z przygotowywania niespodzianek najbliższym.

• „W zdrowym ciele zdrowy duch- czyli rodzinna gimnastyka ”- zestaw zabaw ruchowych i ćwiczeń gimnastycznych  do muzyki. Zajęcia wspólne z rodzicami . Wzmacnianie  więzi rodzinnych , rozwijanie pomysłowości wspólnego spędzania czasu , okazywanie rodzicom szacunku , wyzwalanie radości z wspólnej zabawy.

Język angielski – maj

• JEDZENIE

dzieci:

- potrafią odpowiednio sklasyfikować wybrane produkty wg kategorii "FRUIT" oraz "VEGGIES",

-  znają i nazywają wybrane owoce i warzywa, oraz potrawy

udzielają odpowiedzi na proste pytania dotyczące upodobań wspierane gestami,

- zauważają różnicę i potrafią odpowiednio nazwać słowa występujące w liczbie pojedynczej i mnogiej

- znają wszystkie słowa niezbędne do zroumienia treści opowiadania "The Very Hungry Caterpillar",

- wiedzą, jak przebiega cykl rozwojowy życia motyla,

- potrafią odwzorować go bazując na danych ilustracjach,

- znają i nazywają owoce pojawiające się w opowiadaniu

Podstawowe słownictwo, zwroty i wyrażenia: