Zamierzenia wychowawczo-dydaktyczne na miesiąc maj w grupie II

ZAMIERZENIA WYCHOWAWCZO – DYDAKTYCZNE

GRUPA II

Temat kompleksowy: Mieszkańcy łąki

Termin realizacji: 06.05 - 10.05.2024

1. Mowa i myślenie

Który kwiat wygląda tak samo? – zabawa dydaktyczna, rozwijanie umiejętności klasyfikowania. Słuchanie wiersza B. Koronkiewicz Skąd bierze się miód? – rozmowa na temat wiersza, poszerzenie wiadomości przyrodniczych nt. życia pszczół oraz powstawania miodu. Motyle –zabawa orientacyjno – porządkowa – ćwiczenie umiejętności reagowania na przerwę w muzyce.

1. Aktywność matematyczna

O kim mówię? – zabawa dydaktyczna, ćwiczenie umiejętności rozwiązywania zagadek słownych. Biedroneczki są w kropeczki – nauczyciel rozmieszcza w sali sylwety biedronek z różną ilością kropek. Dzieci poruszają się swobodnie w rytm muzyki, na przerwę w grze słuchają uderzeń granych na bębenku. Stają przy biedronce z taką ilością kropek jaką usłyszały. Policz i pokaż – praca z tablicą demonstracyjną - doskonalenie umiejętności przeliczania.

1. Aktywność muzyczna

Odgłosy łąki – ćwiczenia ortofoniczne, rozpoznawanie głosów zwierząt mieszkających na łące. Spacer wśród traw – opowieść ruchowa z ćwiczeniami artykulacyjnymi A. Olędzkiej – doskonalenie koordynacji słuchowo – ruchowej. Na łące – zabawa logorytmiczna – rozwijanie aktywności twórczej poprzez ćwiczenia ruchowe. Skąd biorą się motyle? – słuchanie opowiadania D. Kossakowskiej, próby samodzielnych wypowiedzi nt. rozwoju motyla.

1. Aktywność plastyczna

Pokrzywa – zabawa z piłką – reagowanie na ustalony sygnał. Kwiatowy rytm – nauczyciel układa na wąskim arkuszu papieru prosty rytm składający się z kwiatów, zadaniem dzieci jest kontynuowanie rytmu poprzez dorysowanie kwiatów w odpowiednich kolorach – doskonalenie umiejętności kontynuowania rytmu oraz odtwarzania wzoru . Kwiaty na łące – dzieci na kartkach odbijają palce maczane w farbie, tworząc różnokolorowe kwiaty – rozwijanie inwencji twórczej, poszerzanie doświadczeń artystycznych.

1. Aktywność ruchowa

Prawda czy fałsz – zgaduj zgadula – dzieci za pomocą lizaków z buzią smutną i uśmiechniętą określają czy zdanie jest fałszywe czy prawdziwe - utrwalanie wiedzy przyrodniczej. Wolno szybko – rytmiczne zabawy z chustą animacyjną Klanza – dostrzeganie tempa w muzyce. Sprawne stopy – zestaw ćwiczeń gimnastycznych – kształtowanie prawidłowego wysklepienia stopy, kształtowanie koordynacji ruchowej oraz równowagi.