Zamierzenia wychowawczo-dydaktyczne na miesiąc maj w grupie VI

ZAMIERZENIA WYCHOWAWCZO-DYDAKTYCZNE  W GRUPIE VI „MYSZKI”

Temat kompleksowy : JESTEM POLAKIEM – JESTEM EUROPEJCZYKIEM

Termin realizacji : 6.05- 10.05 maj

• „Polska – nasza ojczyzna” – zapoznanie z literą „p”, „P” na podstawie wyrazu„Polska” – doskonalenie słuchu fonematycznego. Przypomnienie najważniejszych symboli Polski, utrwalenie ich nazw . Określenie  położenia Polski na mapie Europy, z jakimi państwami  sąsiaduje Polska ? wzbogacanie wiedzy na temat naszego kraju. Budowanie dłuższych wypowiedzi w podanym temacie .Czytanie zdań w zakresie poznanych liter. „ Piękna nasza Polska cała”- stemplowanie farbą po śladzie konturów mapy Polski utrwalenie barw narodowych ,doskonalenie precyzji w trakcie wykonywania pracy.

• Teatrzyk w przedszkolu – udział w spektaklu pt.”Przygody Milusia i Miłosi”- rozwijanie zainteresowań sztuką teatralną jako źródłem komunikacji i szerzenia wiedzy. Aktywne uczestnictwo w przebiegu sztuki teatralnej. Wyjście na KS  „Orzeł”  - udział we wspólnej gimnastyce i zajęciach taneczno- ruchowych „Zomba” z  seniorami i instruktorem .Wzmacnianie więzi międzypokoleniowych , czerpanie radości ze wspólnej  zabawy i tańca.

• Warsztaty plastyczne prowadzone przez  Panią plastyczkę ze Stowarzyszenia Aktorów Scen Polskich .Rozwijanie umiejętności i kreatywności plastycznej . Poszerzenie  wiedzy z zakresu możliwości artystycznej formy wyrazu ,poszerzenie słownictwa Rozbudzenie zainteresowań sztuką .Poznanie sławnych polskich artystów malarzy.

• „Wycieczka po Warszawie” – rozmowa w oparciu o ilustracje – zapoznanie z legendą o Warszawie pt „Wars i Sawa”. Poznanie wybranych zabytków Warszawy, pomników sławnych Polaków ,rozbudzanie uczuć patriotycznych.  Sławni Polacy – F. Chopin  „Muzyka pędzlem malowana” – improwizacja plastyczna do muzyki Chopina utwór „Fantazja Impromptu” kształtowanie wyobraźni muzycznej, doskonalenie umiejętności rozpoznawania brzmienia instrumentów muzycznych, rozwijanie inwencji twórczej.
  •
  • „Dawne stolice Polski” –prezentacja multimedialna-poznanie dawnych stolic Polski – Gniezna i Krakowa, wdrażanie do uważnego słuchania. Przypomnienie  nazwy obecnej stolicy Polski. Odszukanie stolic na mapie Polski .„Robimy zakupy” – zabawa matematyczna – ćwiczenie umiejętności posługiwania się pieniędzmi.- przygotowane w formie kartonowej monety, banknoty  .Do czego potrzebne są pieniądze i jak możemy je oszczędzać? Jaka waluta obowiązuje w Polsce a jaka w Unii Europejskiej? doskonalenie techniki rachunkowej, doskonalenie umiejętności skupiania uwagi. Ćwiczenia w poprawnym dodawaniu i odejmowaniu na konkretach .Osłuchanie z utworem „Oda do Radości”, określenie nastroju , oglądanie  flagi Polski i flagi Unii Europejskiej.

Język angielski – maj

• JEDZENIE

dzieci:

- potrafią odpowiednio sklasyfikować wybrane produkty wg kategorii "FRUIT" oraz "VEGGIES",

-  znają i nazywają wybrane owoce i warzywa, oraz potrawy

udzielają odpowiedzi na proste pytania dotyczące upodobań wspierane gestami,

- zauważają różnicę i potrafią odpowiednio nazwać słowa występujące w liczbie pojedynczej i mnogiej

- znają wszystkie słowa niezbędne do zroumienia treści opowiadania "The Very Hungry Caterpillar",

- wiedzą, jak przebiega cykl rozwojowy życia motyla,

- potrafią odwzorować go bazując na danych ilustracjach,

- znają i nazywają owoce pojawiające się w opowiadaniu

Podstawowe słownictwo, zwroty i wyrażenia: