Zamierzenia wychowawczo-dydaktyczne na miesiąc kwiecień w grupie V

ZAMIERZENIA WYCHOWAWCZO – DYDAKTYCZNE NA KWIECIEŃ

GRUPA V

Temat kompleksowy: Kosmiczne podróże

Termin realizacji:  15.04 - 19.04.2024 r.

1. „Klocki Zygmunta” – wprowadzenie litery „z”, „Z” na podstawie wyrazu „zamek” – doskonalenie słuchu fonematycznego, zapoznanie ze znakiem graficznym litery z, Z - doskonalenie techniki czytania. „Sprawne ręce” – zabawa logorytmiczna Doroty Kossakowskiej - rozwijanie analizy słuchowej wyrazów. „Daleka podróż” – opowieść ruchowa – umuzykalnianie dzieci, rozwijanie poczucia rytmu, wdrażanie do szybkiego reagowania ruchem na zmieniającą się muzykę.
  2. „Spotkanie z ufoludkiem” – słuchanie opowiadania Bożeny Koronkiewicz – doskonalenie umiejętności wypowiadania się na określony temat - wdrażanie do uważnego słuchania, odróżnianie prawdy od fikcji literackiej. Pojazd kosmiczny” – łączenie pudełek za pomocą kleju – doskonalenie umiejętności łączenia elementów
    w całość -rozwijanie wyobraźni, wdrażanie do utrzymania porządku  w miejscu pracy.
  3. „Ile waży ufoludek, a ile miś”– ćwiczenie umiejętności ważenia. Zapoznanie z różnymi wagami i odważnikami - doskonalenie umiejętności współpracy  w parach, poznanie sposobów paczkowania towarów. „Kosmiczna gimnastyka” - ćwiczenia dużych grup mięśniowych oraz równowagi.
  4.  „Kosmiczne zabawy” – ćwiczenia rytmiczno – ruchowe – doskonalenie poczucia rytmu, rozwijanie inwencji twórczej, umuzykalnianie dzieci. „Gdzie jest ufoludek?” – zabawa matematyczna - doskonalenie w posługiwaniu się określeniami wskazującymi położenie przedmiotów nad, pod, obok, za, przed, z prawej strony, lewej strony.
  5. „Kosmiczne podróże” – ćwiczenia gimnastyczne  – doskonalenie umiejętności wykorzystania dwóch przedmiotów jednocześni,  kształtowanie prawidłowej postawy ciała, rozwijanie ogólnej sprawności fizycznej. „Podróż do nieznanej krainy” – nauka na pamięć wiersza Doroty Kossakowskiej – doskonalenie pamięci odtwórczej, przełamywanie tremy przed wystąpieniami publicznymi.

Język angielski – kwiecień

• W GOSPODARSTWIE

dzieci:

- nazywają wybrane zwierzęta z farmy,

- potrafią połączyć wybrane zwierzęta z odgłosami, jakie one wydają,

- Odpowiadają na pytania: "What can you see?" oraz "What can your hear?"

Podstawowe słownictwo, zwroty i wyrażenia:

- horse, cow, pig, sheep, duck, dog, cat, goat, donkey, negh, moo, oink,

baa, woof, meow, meh, hee-haw

• NA ŁĄCE

dzieci:

- znają nazwy wybranych mieszkańców łąki,

- udzielają odpowiedzi na pytanie "What do you see?", reagując na przedstawiane im ilustracje i zdjęcia,

- potrafią sformułować liczbę mnogą wybranych wyrazów.

Podstawowe słownictwo, zwroty i wyrażenia:

- butterfly, bee, snail, ant, ladybird, spider, caterpillar, grasshopper,

What can you see? I see…